Doradca przywódcy Iranu proponuje nawiązanie relacji dyplomatycznych z Arabią Saudyjską

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
"Ali Chamenei sprawuje władzę w imieniu Boga". Kim jest najwyższy przywódca Iranu? ("Fakty o Świecie z 10.01)
"Ali Chamenei sprawuje władzę w imieniu Boga". Kim jest najwyższy przywódca Iranu? ("Fakty o Świecie z 10.01)
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiS"Ali Chamenei sprawuje władzę w imieniu Boga". Kim jest najwyższy przywódca Iranu? ("Fakty o Świecie z 10.01)

Ambasady Iranu i Arabii Saudyjskiej powinny zostać ponownie otwarte, abyśmy mogli rozwiązać problemy w lepszy sposób - twierdzi główny doradca najwyższego duchowego i politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei, Ali Akbar Welajati. Szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska konkurują o pozycję hegemona na Bliskim Wschodzie.

- Jesteśmy sąsiadami Arabii Saudyjskiej i musimy współistnieć. Ambasady obydwu krajów powinny zostać ponownie otwarte, abyśmy mogli rozwiązać problemy w lepszy sposób - oświadczył Welajati, cytowany przez irańską agencję ISNA.

Szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska konkurują o pozycję hegemona na Bliskim Wschodzie. W 2016 roku Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Teheranem, a następnie wstrzymał ruch lotniczy do i z Iranu, zakazał swym obywatelom podróżowania do tego kraju i zerwał z nim wszelkie stosunki gospodarcze.

Powodem były ataki na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie, dokonane przez Irańczyków, protestujących przeciw przeprowadzonej w Arabii Saudyjskiej egzekucji szyickiego duchownego Nimra al-Nimra. Rząd w Teheranie zakazał wtedy importowania wszelkich towarów wyprodukowanych w Arabii Saudyjskiej.

W Jemenie koalicja państw arabskich pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z szyickimi rebeliantami z ruchu Huti, których wspiera Iran; wojna jest postrzegana jako element regionalnej rywalizacji Rijadu i Teheranu.

We wtorek, po pojawieniu się informacji o podpisaniu przez Rosję i Iranu umowy na dostawy irańskich dronów i pocisków rakietowych, Reuters napisał, że Teheran zabiega o wzmocnienie relacji z Rosją, obawia się bowiem, że na Bliskim Wschodzie zmieni się równowaga sił w związku z nawiązaniem stosunków między Izraelem a państwami Zatoki Perskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości