Ćwiczyli zdobywanie świątyni w Jerozolimie. Pokazówka w Iranie

Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Godot13Iran ćwiczył szturm na świątynię Al-Aksa w Jerozolimie

Tysiące członków irańskiej paramilitarnej milicji islamskiej Basidż uczestniczyło w ćwiczeniach, których scenariusz przewidywał odebranie Izraelczykom kontroli nad meczetem Al-Aksa w Jerozolimie - poinformowały irańskie media państwowe.

Meczet wzięto szturmem i "wyzwolono". Operację wspierały śmigłowce, drony i samoloty, które zbombardowały nieprzyjacielskie pozycje, zanim siły lądowe opanowały replikę meczetu ustawioną na wzgórzu koło miasta Kom w środkowym Iranie.

Agencja Associated Press odnotowuje, powołując się na opublikowane w Teheranie zdjęcia z ćwiczeń, że Irańczycy pomylili meczet Al-Aksa z sąsiednim meczetem Kopuła na Skale; replika użyta do ćwiczeń, na której zatknięto irańską flagę, przedstawiała właśnie tę złocistą Kopułę.

Irańscy dowódcy nie ujawnili, jak mieliby przerzucić znaczne siły do odległego o 1600 km Izraela, ani jak poradziliby sobie z potężną, wyposażoną w nowoczesny sprzęt wojskowy armią izraelską.

Iran nie uznaje Izraela, wzywa do jego zniszczenia i wspiera ugrupowania antyizraelskie na Bliskim Wschodzie, a jednocześnie regularnie wyraża solidarność z Palestyńczykami.

Konflikt o dostęp do obiektów na Wzgórzu Świątynnym

Od kilku tygodni nasiliły się starcia między Palestyńczykami a Izraelczykami w konsekwencji sporu o dostęp do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym. Wzgórze kryje pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba. Jest to dla nich jeden z najważniejszych obiektów kultu religijnego.

Milicja Basidż, czyli Ochotnicza Armia Mobilizacji Ludowej została założona w 1979 roku przez ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego (1900-1989). Kontrolę nad nią sprawuje Gwardia Rewolucyjna. Elitarna Gwardia została utworzona po rewolucji islamskiej w celu jej obrony przed - jak to określano - "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Ma własne siły powietrzne, lądowe i morskie. Dysponuje też lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska; podlega bezpośrednio i jest fanatycznie wierna duchowemu przywódcy Iranu ajatollahowi Alemu Chameneiemu.

Autor: PM\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Godot13

Pozostałe wiadomości