Egzekucja Irańczyka skazanego za szpiegostwo na rzecz CIA. "Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP
Iran. Ośrodek wzbogacania uranu w Natanz

Były pracownik irańskiego ministerstwa obrony, skazany za szpiegostwo na rzecz amerykańskiego wywiadu CIA, został stracony. Do egzekucji doszło w zeszłym tygodniu - poinformował rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Gholamhosejn Esmail.

Reza Asgari, który pracował w departamencie do spraw badań kosmicznych ministerstwa obrony, sprzedał CIA informacje na temat irańskiego programu rakietowego - sprecyzował we wtorek Gholamhosejn Esmail.

Asgari pracował w resorcie przez wiele lat i przeszedł na emeryturę około czterech lat temu.

Iran uzbraja się w rakiety EPA FILES/PAP

"Zidentyfikowany, osądzony, skazany"

Jak poinformował Gholamhosejn Esmail, Asgari otrzymał duże sumy pieniędzy od Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) "po przejściu na emeryturę, sprzedając im (Amerykanom) informacje o naszych pociskach". - Został zidentyfikowany, osądzony i skazany na śmierć - dodał Esmail.

Rzecznik oświadczył również, że kara śmierci, na którą w czerwcu skazano za szpiegostwo innego Irańczyka Mahmuda Musawiego Madżda, również powinna zostać wykonana. Madżd został skazany za dostarczanie Stanom Zjednoczonym i Izraelowi informacji o miejscach pobytu zabitego w styczniu tego roku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w ataku amerykańskich dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie.

CZYTAJ: Iran wydał nakaz aresztowania Trumpa. Chce ścigania przez Interpol pod zarzutem "morderstwa i terroryzmu"

Waszyngton oskarżał Sulejmaniego o zorganizowanie ataków na bazy USA w Iraku, które zostały przeprowadzone przez proirańskie grupy paramilitarne. Po zabiciu popularnego generała Iran odpowiedział atakiem rakietowym na bazę Ain al-Asad w Iraku, gdzie 8 stycznia stacjonowały siły USA. Żaden żołnierz amerykański nie został zabity, jednak u ponad setki zdiagnozowano później urazowe uszkodzenie mózgu (TBI).

Rozbicie "siatki szpiegowskiej"

W lutym tego roku władze w Teheranie poinformowały o wydaniu wyroku śmierci na Amira Rahimpura, innego Irańczyka skazanego za "próbę przekazania (CIA) informacji o programie (nuklearnym) kraju".

W lipcu 2019 roku Iran ogłosił, że w ramach operacji rozbicia "siatki szpiegowskiej" CIA w kraju aresztowano 17 Irańczyków, a kilku z nich zostało skazanych na śmierć. Waszyngton nazwał te informacje "całkowicie fałszywymi".

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor:tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA FILES/PAP

Tagi:
Raporty: