Świat

Chamenei: Macron albo jest naiwny, albo w zmowie z USA

Świat

Ambasador Daniel Fried: w sprawie Iranu Trump nie szuka pretekstu do wojny [wypowiedź z 7.10.2019 r.]Mateusz Szmelter | tvn24.pl
wideo 2/3

Ali Chamenei skrytykował prezydenta Francji Emmanuela Macrona za próby zaaranżowania rozmów między USA i Iranem. - Macron jest naiwny albo zmówił się z władzami w Waszyngtonie - ocenił najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny.

- Francuski prezydent, który mówi, że spotkanie zakończy wszystkie problemy między Teheranem i Ameryką, jest albo naiwny, albo jest w zmowie z Ameryką - oświadczył w niedzielę ajatollah, cytowany przez państwową telewizję irańską.

"Iran nie ulegnie presji"

Wcześniej wskazał: - Jedynym sposobem na zablokowanie wpływów Ameryki jest zakaz jakichkolwiek rozmów z Ameryką. Oznacza to, że Iran nie ulegnie jej presji. Ci, którzy wierzą, że negocjacje z wrogiem rozwiążą nasze problemy, w 100 procentach się mylą.

Macron, który zabiega o złagodzenie napięć w relacjach amerykańsko-irańskich, dążył do zaaranżowania spotkania między prezydentami Iranu i USA, Hasanem Rowhanim i Donaldem Trumpem przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu w Nowym Jorku.

Trump nie wykluczał wówczas, że mimo napiętych stosunków z Iranem może spotkać się z Rowhanim.

Rowhani powiedział jednak w Nowym Jorku, że przed jakimkolwiek spotkaniem przywódców Trump powinien najpierw podjąć działania, które umożliwią odbudowę zaufania w relacjach obu krajów. Na początku października Rowhani ocenił, że plan rozmów zaprezentowany Stanom Zjednoczonym i Iranowi przez prezydenta Francji jest generalnie do przyjęcia dla jego kraju. Dodał, że jego Iran otwarty na rozmowy z USA i jest gotów na "owocne negocjacje".

Pogłębienie kryzysu

Relacje na linii Waszyngton-Teheran są napięte od czasu wyjścia USA z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem z 2015 roku, a do wzmożenia napięcia doszło po niedawnych atakach na instalacje naftowe w Bukajk i Churajs na wschodzie Arabii Saudyjskiej. Przyznał się do nich wspierany przez Iran rebeliancki ruch Huti, walczący w Jemenie z siłami rządowymi. Te z kolei wspiera koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej. Według władz USA i Arabii Saudyjskiej za atakami stoi Iran, który temu stanowczo zaprzecza.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters
Irański program nuklearnyPAP

Autor: kz//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: khamenei.ir

Tagi:
Raporty: