Nie będą współpracować z USA. "Ani bezpośrednio, ani pośrednio"


Iran nie będzie współpracował z USA w żadnej kwestii, dotyczy to także "walki przeciwko terroryzmowi w Syrii" - oświadczył Ali Akbar Welajati, główny doradca najwyższego irańskiego przywódcy duchowo-politycznego ajatollaha Alego Chameneiego.

- Iran nie będzie współpracował bezpośrednio ani pośrednio ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział Welajati po spotkaniu z wiceministrem spraw zagranicznych Syrii Fajsalem Mekdadem w Teheranie. Jego wypowiedź przytaczają irańskie media.

Welajati dodał, że "Iran nie zaakceptuje żadnej inicjatywy w sprawie Syrii bez konsultacji z rządem i narodem tego kraju". Powtórzył stanowisko Teheranu, zakładające, iż dla kryzysu syryjskiego możliwe jest tylko rozwiązanie polityczne. W piątek państwa uczestniczące w Wiedniu w rozmowach na temat konfliktu syryjskiego - w tym po raz pierwszy Iran - zgodziły co do jego dyplomatycznego rozwiązania w drodze procesu pokojowego pod egidą ONZ. Nie osiągnięto porozumienia w sprawie przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Husejn Amir Abdollahian, który wchodził w skład delegacji na te rozmowy, oświadczył irańskim mediom, że Teheran "nie będzie naciskać, aby na zawsze utrzymać Asada przy władzy". Ujawnił, że podczas spotkania niektóre kraje usiłowały wpisać do komunikatu kalendarz oddawania władzy przez Asada, i cieszył się, że te wysiłki spełzły na niczym.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości