Irańska aktorka Taraneh Alidoosti wyszła na wolność. Nie miała założonego hidżabu

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
CNN, PAP

Irańska aktorka Taraneh Alidoosti została zwolniona z aresztu za kaucją - podała agencja ISNA. Gwiazda nagrodzonego Oscarem filmu "The Salesman" została aresztowana za publiczne skrytykowanie egzekucji jednego z uczestników ogólnokrajowych protestów.

Alidoosti przebywała w zniesławionym więzieniu Evin, znajdującym się w Teheranie. Adwokat aktorki powiedział agencji ISNA, że kobieta została zwolniona za kaucją w czwartek. Irańskie media opublikowały zdjęcie Iranki, stojącej przed zakładem karnym z kwiatami w rękach. Stacja CNN zauważa, że aktorka nie ma na głowie hidżabu - tradycyjnego islamskiego nakrycia głowy.

Aktorka aresztowana za krytykę władz

Alidoosti została aresztowana tydzień po tym, gdy zamieściła na Instagramie post, wyrażający solidarność z mężczyzną straconym za udział w ogólnokrajowych protestach. 38-letnia aktorka napisała w nim: "Nazywał się Mohsen Szekari. Każda organizacja międzynarodowa, która przygląda się temu rozlewowi krwi i nie podejmuje działań, jest hańbą dla ludzkości."

Szekari został stracony 9 grudnia po tym, gdy został oskarżony przez irański sąd o blokowanie ulicy w Teheranie i zaatakowanie członka sił bezpieczeństwa kraju maczetą. Była to pierwsza egzekucja uczestnika protestów, które trwają od połowy września ubiegłego roku i zostały wywołane śmiercią zatrzymanej przez policję obyczajową 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini.

Agencja AP pisze, że Alidoosti od czasu wybuchu demonstracji we wrześniu zamieściła na Instagramie co najmniej trzy posty, wyrażające solidarność z protestującymi. Jej konto, które miało około 8 mln obserwujących, zostało w zawieszone.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: CNN, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości