Chamenei o sankcjach USA: przekształciliśmy ich presję w nasze możliwości

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Islamska Republika powinna stać się wystarczająco silna, aby stawić czoła spiskom wroga - powiedział najwyższy duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei na spotkaniu z dowódcami sił powietrznych. Dodał, że armia jego kraju dysponuje bardzo dużym potencjałem lotniczym mimo ograniczeń nakładanych od lat na Teheran przez Stany Zjednoczone.

Ajatollah Ali Chamenei spotkał się w sobotę z dowódcami irańskich sił powietrznych z okazji 41. rocznicy rewolucji islamskiej - podała agencja informacyjna IRNA.

- Od rewolucji islamskiej ich (Amerykanów - red.) celem było powstrzymanie nas od posiadania mocnych sił powietrznych, ale spójrzcie na nas teraz, budujemy nawet samoloty. Przekształciliśmy ich presję w nasze możliwości - powiedział Chamenei, odnosząc się do ograniczeń nakładanych na Iran przez USA.

Chamenei ocenił, że "Islamska Republika powinna stać się wystarczająco silna, aby stawić czoła spiskom wroga". - Powinniśmy stać się na tyle silni, aby móc położyć kres działaniom naszych wrogów. Ich spiski przeciwko narodowi irańskiemu są skazane na porażkę - mówił irański przywódca.

Chamenei: działania USA są przestępstwem

Jego zdaniem sankcje nakładane na Teheran przez Stany Zjednoczone są "przestępstwem" przeciwko temu krajowi. - Te sankcje są czynem przestępczym, ale możemy zmienić je w szansę, uniezależniając gospodarkę Iranu od eksportu ropy naftowej - powiedział i jednocześnie zakazał irańskim urzędnikom państwowym prowadzenia jakichkolwiek rozmów z USA.

Według Chameneia Iran nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych krajów. - Nie jesteśmy zagrożeniem dla żadnego innego kraju. Naszym jedynym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa naszemu narodowi - zapewnił.

Nałożony przez USA zakaz kupowania od Iranu ropy naftowej to jedna z najbardziej dotkliwych sankcji nałożonych na Teheran przez Waszyngton, który w maju 2018 roku wycofał się z umowy nuklearnej, oskarżając Iran o jej łamanie.

W lipcu zeszłego roku agencja Bloomberg donosiła, że produkcja ropy naftowej w Iranie spadła do najniższego poziomu od 1986 roku. Analitycy wskazywali, że przez sankcje nałożone przez USA w Iranie dziennie produkuje się około 2,3 miliona baryłek, czyli o blisko 1,5 mln mniej niż w szczycie z 2018 roku, czyli przed wejściem w życie amerykańskich restrykcji.

pp//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/HANDOUT

Tagi:
Raporty: