Świat

Irak zbliża Iran do Zachodu. Wielka Brytania ponownie otworzy placówkę w Teheranie

Świat


Wielka Brytania ponownie otworzy swoją ambasadę w Iranie - poinformował we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague. Jak wyjaśnił, "warunki są obecnie odpowiednie", by zamknięta w 2011 r. placówka znowu zaczęła działać.

Wielka Brytania zamknęła ambasadę w Teheranie w 2011 r. po ataku na tę placówkę. Relacje pomiędzy krajami nie należą do łatwych, ale poprawiają się stopniowo od czasu, gdy stanowisko prezydenta Iranu objął Hassan Rowhani.

Zachodnie państwa starają się zacieśnić współpracę z Iranem, by zdobyć ważnego sojusznika w walce z rebelią dżihadystów w Iraku, która pcha ten kraj na granicę wojny domowej.

Gotowość do rozmów z Iranem na temat sytuacji w Iraku wyraziły też USA.

"Wyraźna odwilż" i "odpowiednie warunki"

Szef brytyjskiego MSZ William Hague o planach ponownego otwarcia placówki dyplomatycznej w Teheranie poinformował w oświadczeniu skierowanym do brytyjskiego parlamentu.

W opinii ministra panują obecnie "odpowiednie warunki", polegające na "wyraźnej odwilży" w stosunkach pomiędzy krajami. Jak dodał, na początku personel dyplomatyczny będzie niewielki. Nie jest na razie jasne, kiedy ambasada zostanie otwarta.

- Naszymi największymi zmartwieniami przy podejmowaniu decyzji było zapewnienie bezpieczeństwa personelowi dyplomatycznemu i sprawnego funkcjonowania placówki - wyjaśniał Hague, dodając, że "nigdy nie było żadnej wątpliwości co do tego, że Wielka Brytania powinna mieć swoją placówkę w Iranie, jeśli tylko pozwolą na to okoliczności".

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kg//rzw/zp / Źródło: bbc.co.uk, Reuters

Raporty: