Ramadi odbite z rąk dżihadystów. Wielki sukces irackiej armii

Świat

Aktualizacja:
ENEX Irackie siły rządowe atakują Ramadi

Siły irackie "przejęły w niedzielę kontrolę" nad rządowym kompleksem w Ramadi opanowanym w maju przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) - poinformował rzecznik wojsk irackich. Był to ostatni bastion IS w tym mieście położonym na zachodzie Iraku.

- Opanowanie kompleksu rządowego oznacza, że (terroryści z IS) zostali pokonani w Ramadi - oświadczył Sabah al-Numani, rzecznik jednostek antyterrorystycznych, które odgrywają kluczową rolę w działaniach sił rządowych.

- Następnym ruchem jest oczyszczenie miejsc, (gdzie ukrywają się członkowie IS) w mieście - dodał.

Ramadi odbite

- Kompleks jest pod naszą całkowitą kontrolą; nie ma bojowników Daesz (arabski akronim IS) na terenie kompleksu - oświadczył al-Numani. - Wszyscy bojownicy Daesz odeszli. Nie ma oporu - dodał. Jak sprecyzował, zdobyta strefa musi być teraz oczyszczona z min i ładunków wybuchowych pozostawionych przez IS. - Nasze siły otaczają kompleks rządowy. Kontrolują wszystkie wjazdy i budynki - wskazał.

Ramadi, stolica zamieszkanej w większości przez sunnitów prowincji Anbar, leży 100 kilometrów na zachód od Bagdadu, przy głównej drodze do granicy Iraku z Jordanią. Ofensywę w celu odzyskania miasta podjęto na początku listopada, próbując wcześniej przez kilka miesięcy doprowadzić do jego pełnej blokady.

Odbicie miasta jest jednym z najważniejszych zwycięstw irackiej armii w walce z tzw. Państwem Islamskim, które w 2014 r. opanowało jedną trzecią terytorium Iraku. Ta ofensywa to największy sukces od czasu przejęcia Tikritu w kwietniu.

Iracki wywiad ocenia, że w Ramadi w ostatnim etapie ofensywy broniło się już tylko od 250 od 300 islamistów.

Po Ramadi czas na Mosul?

Iracka ofensywa na centrum Ramadi rozpoczęła się 22 grudnia. Bój był bardzo ciężki i wymagał (wciąż wymaga) działania z dużą rozwagą, dżihadyści poumieszczali bowiem ładunki wybuchowe w wielu miejscach miasta. Dodatkową trudnością jest obecność cywilów w strefach walki. Dżihadystom zdarza się używać ich jako żywych tarcz.

Siły irackie nie zdecydowały się na skorzystanie z pomocy szyickich milicji, które odegrały dużą rolę w czasie zdobywania Tikritu.

Po przejęciu Ramadi irackie siły rządowe zamierzają ruszyć na Mosul, największe miasto pozostające pod kontrolą IS. Jego odbicie byłoby ogromnym ciosem dla terrorystów w Iraku.

Autor: kg,adso//rzw / Źródło: BBC, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty: