Świat

Irak przełomem w relacjach USA-Iran? Amerykanie chcą rozmawiać

Świat

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy przygotowuje się do bezpośrednich rozmów z władzami Iranu na temat pogarszającej się sytuacji w Iraku - informuje w poniedziałek "Wall Street Journal" powołując się na urzędników amerykańskich władz.

Negocjacje w sprawie Iraku miałyby się rozpocząć w tym tygodniu - podkreśla amerykański dziennik. Zarówno Waszyngton jak i Teheran zapewniał w ostatnich dniach o gotowość do wsparcia irackich władz w walce z dżihadystami z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL). Anonimowy rozmówca "WSJ" podkreśla, że administracji Obamy zależy na koordynacji ewentualnych działań wymierzonych w sunnickich rebeliantów z państwami regionu, a w szczególności z Iranem. Jednocześnie zaznaczył, że na razie nie uzgodniono jakimi kanałami dyplomatycznymi byłyby przeprowadzone konsultacje z Iranem.

Dżihadyści prą do przodu

W niedzielę islamistyczni rebelianci opanowali miasto Tal Afar w północno-zachodnim Iraku leżące między Mosulem a granicą syryjską. Wspierany przez działaczy dawnej partii rządzącej Baas z czasów dyktatury Saddama Husajna i bojowników plemiennych ISIL przejął w zeszłym tygodniu kontrolę nad dwumilionowym Mosulem, a następnie nad położonym bardziej na południe Tikritem i szeregiem innych miejscowości, co było poważnym ciosem dla zdominowanego przez szyitów irackiego rządu. W sobotę władze Iraku poinformowały, że ofensywę rebeliantów udało się powstrzymać i że zostali oni wyparci z niektórych zajętych wcześniej terenów.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło/kka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: