Świat

"Koniec fałszywego kalifatu" ogłasza Irak po odbiciu symbolicznej budowli z rąk islamistów

Świat


Po zdobyciu przez irackie siły rządowe meczetu al-Nuri w Mosulu premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w czwartek koniec kalifatu tak zwanego Państwa Islamskiego (IS). W ciągu trzech lat IS utraciło 60 procent terytorium i 80 procent dochodów - wynika z najnowszego raportu brytyjskiej firmy konsultingowej.

- Powrót meczetu al-Nuri do narodu irackiego oznacza koniec fałszywego kalifatu- oświadczył Abadi. Premier zapewnił, że siły irackie zamierzają "zabić lub schwytać każdego bojownika IS". Rzecznik dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji do walki z IS Ryan Dillon potwierdził w czwartek postępy armii irackiej. Jego zdaniem, pod kontrolą dżihadystów pozostaje w Mosulu już tylko część Starego Miasta oraz szpital al-Dżamuri. "Iracka odwaga i determinacja oraz wsparcie ze strony koalicji doprowadzą do nieuchronnego wyzwolenia Mosulu" - napisał na Twitterze Dillon dodając, że kalifat IS "rozpada się". Bitwa o Stare Miasto staje się najkrwawszą częścią trwającej od ośmiu miesięcy ofensywy irackich sił rządowych mającej na celu odbicie Mosulu, z którego dżihadyści uczynili stolicę IS w Iraku. Operacja wyzwalania wspierana jest z powietrza przez siły międzynarodowej koalicji pod wodzą USA. 21 czerwca dżihadyści wysadzili w powietrze wielki meczet al-Nuri. To tam przywódca IS Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił 29 czerwca 2014 roku powstanie kalifatu w Iraku i Syrii.

Bojownicy kontrolują niewielką część Starego Miasta

W poniedziałek dowódca elitarnych irackich jednostek antyterrorystycznych oświadczył, że walki z IS o Mosul powinny zakończyć się w ciągu kilku dni, ponieważ armii pozostało opanowanie tylko niewielkiej części Starego Miasta. Dodał, że strefa, którą realnie kontrolują jeszcze bojownicy IS, to mniej niż 2 km kwadratowe.

W ostatnich dniach ekstremiści rozpoczęli jednak kontrofensywę, zajmując szpital na północ od Starego Miasta oraz przeprowadzając ataki w innych częściach Mosulu. Strona iracka rozpoczęła śledztwo mające na celu sprawdzenie w jaki sposób terroryści wydostali się z oblężonego Starego Miasta. IS traci tereny również w Syrii; w ostatnich tygodniach rządowe wojska syryjskie kontynuują skuteczną ofensywę w kierunku kontrolowanego w części przez dżihadystów miasta Dajr-az-Zaur, a dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oblegają stolicę IS w Syrii, miasto Ar-Rakka.

"Resztki 'kalifatu' rozpadną się przed końcem roku"

Firma konsultingowa IHS Markit z Londynu opublikowała w czwartek raport na temat start poniesionych przez tzw. Państwo Islamskie w Syrii i Iraku. W ciągu trzech lat IS utraciło 60 proc. terytorium i 80 proc. dochodów - wynika z raportu.

Ogłoszony w czerwcu 2014 roku "kalifat" zmniejszył się z 90 tys. km kwadratowych w 2015 roku, do 36,2 tys. km kwadratowych w czerwcu 2017 roku. "Wzrost i upadek IS charakteryzuje szybka ekspansja i trwający schyłek. Trzy lata po proklamowaniu jest oczywiste, że projekt 'kalifatu' się nie powiódł" - ocenił ekspert IHS Markit ds. Bliskiego Wschodu, Columb Strack. "Resztki 'kalifatu' rozpadną się przed końcem roku i projekt zostanie ograniczony do szeregu izolowanych stref miejskich, które powinny zostać odbite w ciągu 2018 roku" - dodał

Finanse tzw. Państwa Islamskiego mocno się skurczyły

Załamały się także finanse IS. Podczas gdy w drugim kwartale 2015 roku miesięczne dochody przekraczały 81 mln dol., w drugim kwartale br. wyniosły 16 mln dol., co oznacza spadek o 80 proc. "Wynika to z trwającego spadku wszystkich źródeł finansowania, czy to będzie produkcja ropy, podatki i konfiskaty, czy też innego rodzaju nielegalna działalność" - dodał inny ekspert IHS Markit, Ludovico Carlino. Między rokiem 2015 a 2017 dochody generowane z wydobycia i sprzedaży ropy spadły o 88 proc., a dochody z podatków i konfiskat o 79 proc.

W czerwcu br. rozpoczęły się też walki o Ar-Rakkę na północy Syrii, uważaną za stolicę samozwańczego kalifatu, co postawiło Państwo Islamskie w trudnej sytuacji, gdy dżihadystom grozi klęska w Mosulu. Walki o odbicie tego miasta trwają od października 2016 roku.

Autor: arw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości