Świat

ONZ zawiesza działania humanitarne w Mosulu

Świat

Mstyslav Chernov/wikipedia.org (CC BY SA 4.0)Wschodnia część Mosulu została pdbita z rąk dżihadystów. Mieszkańcy próbują wrócić do normalnego życia

Koordynatorka działań humanitarnych ONZ w Iraku Lise Grande poinformowała w środę, że w związku z obawami o bezpieczeństwo podjęto decyzję o zawieszeniu działań pomocowych we wschodnim Mosulu. W zeszłym tygodniu w zamachu w tej części miasta zginęło 14 osób.

W zeszłym miesiącu wschodni Mosul został w całości opanowany przez irackie siły rządowe, które wyparły stamtąd dżihadystów tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Efekt zamachu

- W związku z doniesieniami o niebezpieczeństwie ONZ postanowiło nie wysyłać swojej misji do wschodniego Mosulu do czasu ponownej oceny warunków bezpieczeństwa - powiedziała Grande.

- Spodziewamy się, że zaangażujemy się (w działalność pomocową - red.) najszybciej jak się da, miejmy nadzieję, że może w ciągu doby - dodała.

W piątek doszło we wschodniej części Mosulu do samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 14 osób, a 39 odniosło rany. To drugi tego typu akt terroru w ciągu trwającej już cztery miesiące bitwy o miasto.

Ciężka sytuacja w Mosulu

Jak tłumaczy agencja Reutera, zamach podkopał poczucie bezpieczeństwa w dzielnicach opanowanych przez siły rządowe. Dżihadyści z IS prowadzą też z zachodnich obszarów Mosulu regularny ostrzał moździerzowy, a pociski spadają na budynki mieszkalne. Korzystają także z dronów do zrzucania granatów.

Mieszkańcy wschodniego Mosulu pozostają od miesięcy bez prądu i są zmuszeni kopać studnie, aby dostać się do wody. Według szacunków ONZ w zachodniej części miasta, wciąż kontrolowanej przez dżihadystów, żyje ok. 750 tys. ludzi.

Od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów - wynika z danych ONZ. Liczbę śmiertelnych ofiar działań zbrojnych szacuje się na kilka tysięcy.

Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu - ostatniego bastionu dżihadystów w Iraku - rozpoczęła się 17 października 2016 roku. To największa operacja zbrojna w Iraku od opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.

Autor: adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mstyslav Chernov/wikipedia.org (CC BY SA 4.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości