Świat

Francuzi skazani na śmierć w Iraku

Świat


Sąd w Bagdadzie skazał na karę śmierci kolejnych dwóch obywateli Francji uznanych za winnych członkostwa w tak zwanym Państwie Islamskim (IS) - informuje w poniedziałek Associated Press powołując się na anonimowego przedstawiciela irackiego wymiaru sprawiedliwości.

Według tego źródła skazani to 41-letni Murad Mohamed Mustafa i 32-letni Bilal Abdel-Fattah. Zostali ujęci wraz z 10 innymi francuskimi członkami tak zwanego Państwa Islamskiego przez wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne i w styczniu przekazani władzom irackim.

Dziesięciu z nich już wcześniej usłyszało wyroki śmierci, żadnego dotąd nie wykonano.

Interwencja Francji "na najwyższym szczeblu"

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW) wielokrotnie podkreślała, że procesy i śledztwa w Iraku są prowadzone nieprawidłowo i stosowane są podczas nich tortury.

Paryż, który nie chce ingerować w decyzje irackiego wymiaru sprawiedliwości, uprzedził Bagdad, że jest przeciwny karze śmierci i interweniuje "na najwyższym szczeblu", aby uniknąć egzekucji swych obywateli. Francja zniosła u siebie karę śmierci blisko 40 lat temu.

Od 2018 roku Irak skazał ponad 500 cudzoziemców należących do tak zwanego Państwa Islamskiego - mężczyzn i kobiet. Żadna z osób skazanych na śmierć nie została dotychczas stracona.

Skazani mają 30 dni na złożenie apelacji.

Autor: tmw/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: