Internet kandydatem do pokojowego Nobla

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huInternet z szansą na nagrodę

Internet jest jednym z kandydatów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydaturę globalnej sieci zgłosiła włoska edycja magazynu technologicznego "Wired".

Redakcja "Wired" powiadomiła, że zgłosiła kandydaturę internetu w uznaniu jego zasług dla promowania dialogu i demokracji. Pod nominacją podpisała się laureatka pokojowego Nobla z 2003 roku Szirin Ebadi, irańska prawniczka, pisarka i obrończyni praw człowieka.

Znamy już trzech kandydatów

We wtorek upłynął termin zgłaszania kandydatów do pokojowego Nobla. Choć Komitet Noblowski od dziesięcioleci konsekwentnie nie upublicznia listy nominowanych, część kandydatur ujawnili sami zgłaszający. Dzięki temu wiadomo, że oprócz internetu w tym roku szansę na nagrodę mają m.in. rosyjska obrończyni praw człowieka Swietłana Gannuszkina i jej stowarzyszenie Memoriał. Tę kandydaturę zgłosiła norweska polityk Erna Solberg.

Profesor filozofii na Uniwersytecie Princeton Kwame Anthony Appiah ujawnił z kolei, że do Nobla nominował uwięzionego niedawno chińskiego dysydenta Liu Xiaobo.

Laureat pokojowego Nobla 2010 zostanie ogłoszony w październiku.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał Barack Obama.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu