Świat

Internauci rozpoznali kobietę spod "słupa hańby"? "Ograbili jej dom, oskarżyli o szpiegowanie dla junty"

Świat

FacebookInternauci rozpoznali kobietę przywiązaną do słupa

Ukrainka, którą separatyści przywiązali do słupa w centrum Doniecka, maltretowali i poniżali, to Irina Dowhań - ustalili internauci. Na dowód publikują jej zdjęcie. Twierdzą, że kobieta pochodzi z miasteczka pod Donieckiem, skąd została porwana przez rebeliantów i oskarżona o współpracę z ukraińską armią. Fotografia przedstawiająca "słup hańby" z przywiązaną do niego kobietą obiegła świat.

Dziennikarze "NYT" opisali wstrząsającą scenę, której byli świadkami w Doniecku. Uzbrojony w kałasznikowa brodaty mężczyzna owinął w ukraińską flagę przerażoną, łkającą kobietę i zmusił ją, by stanęła pod słupem z tekturową tabliczką, na której wypisano: "Ona zabija nasze dzieci".

Na zdjęciu zrobionym przez Mauricio Limę i opublikowanym przez amerykański dziennik widać blondynkę w średnim wieku, która z upodobaniem wymierza kopniaka w stronę ustawionej pod słupem Ukrainki. Na innej fotografii z zaciętą miną wykrzykuje coś w jej kierunku.

Internauci błyskawicznie ustalili tożsamość agresorki. Lokalny dziennikarz Aleksiej Macuka napisał na Facebooku, że napastniczka to mieszkanka Doniecka, która na jednym z bazarów prowadzi dwa stoiska chemii gospodarczej. Kobieta znana jest z ze swojej sympatii dla samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

"Słup hańby"

Macuka ustalił także przypuszczalną tożsamość przywiązanej do słupa ofiary separatystów.

W czwartek napisał na Facebooku: "Poszkodowana obywatelka Ukrainy, którą przywiązali z ukraińską flagą do słupa, to Irina Dowhań. Separatyści ograbili jej dom, wszystko wynieśli, ją oskarżyli o 'szpiegowanie dla junty'. Gdzie ona się teraz znajduje - nie wiadomo".

Inni internauci piszą, że Irina pochodzi spod Doniecka, z miasteczka Jasinowataja. Rebelianci wdarli się do jej domu, bo zobaczyli, że się w nim świeci. Od trzech tygodni w całej miejscowości nie było prądu, Dowhań miała jednak w domu generator.

Separatyści wzięli ją w niewolę być może tylko dlatego, że w jej domu było mnóstwo ukraińskiej symboliki państwowej, m.in. flagi, obrazy.

W internecie pojawiło się zdjęcie, na którym widać domniemaną ofiarę separatystów z czasów sprzed porwania.

Losy kobiety nie są znane

Grupa poda nazwą "Stalowi Rusini" zamieściła zdjęcie zatrzymanej kobiety przy słupie, a pod spodem dodała drastyczne fotografie, które rzekomo pokazują krwawe skutki ostrzału artyleryjskiego Ukraińców.

W opisie można przeczytać: "W Doniecku zostały schwytane 40-letnia matka i 15-letnia córka. Obie nakierowywały ogień artylerii na skupiska ludności cywilnej. Na przystanki autobusowe, place zabaw, rynki i nawet cerkwie. Za każdy namiar dostawały po 1 tys. hrywien".

Wciąż nieznane są losy oskarżonej o "szpiegowanie" kobiety.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: gak, pk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook

Tagi:
Raporty: