Świat

Instalacja w Azerbejdżanie nie zastąpi tarczy antyrakietowej

Świat

Aktualizacja:

Według szefa Amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej (MDA), rosyjskie instalacje w Azerbejdżanie nie mogą zastąpić radaru w Europie. I zaapelował, by Rosja przestała sprzeciwiać się zainstalowaniu na terenie Polski i Czech tarczy antyrakietowej.

Rosja od dawna namawia USA do wykorzystania jej radaru w Gabali w Azerbejdżanie, zamiast budowania nowych instalacji w Europie. Wczoraj sprawdzali go eksperci ze Stanów Zjednoczonych, by stwierdzić jego ewentualną przydatność.

Radar za mało dokładny - Poważnie traktujemy rosyjską propozycję współpracy. W związku z tym dowiemy się o tym jak najwięcej - powiedział Henry Obering dowódca Missile Defense Agency (MDI). Dodał jednak, że nie należy się spodziewać, by rosyjska propozycja mogła zastąpić budowę tarczy w Polsce i Czechach.

Dotychczasowe obserwacje Amerykanów skłaniają Oberinga do stwierdzenia, że rosyjski system "nie jest zdolny do wypełniania funkcji", którą spełnić ma instalacja w Europie. Problemem jest między innymi dokładność radaru. Ten w Azerbejdżanie ma co prawdy większy zasięg, ale jest za mało precyzyjny, jak na potrzeby projektu. A właśnie dokładność liczy się najbardziej przy przechwytywaniu rakiet.

Obawy Moskwy Być może alternatywa azerbejdżańska zostanie ostatecznie wyjaśniona podczas spotkania przedstawicieli Moskwy i Waszyngtonu w przyszłym miesiącu.


Źródło: PAP