Inspektorzy wygaszają wirówki. "Topi się góra lodowa sankcji na Iran"


Iran rozpoczął w poniedziałek wdrażanie postanowień umowy zawartej ze światowymi mocarstwami w sprawie jego programu atomowego. - Wstrzymano wywołujący najwięcej zastrzeżeń proces wzbogacania uranu - poinformowała państwowa irańska telewizja. Potwierdziła to Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Inspektorzy nuklearni ONZ przystąpili do wyłączania kaskad wirówek służących do wzbogacania uranu w irańskim ośrodku w Natanz - powiedział szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi. - Topi się góra lodowa sankcji na Iran - dodał. Niecałą godzinę później poinformowano o wyłączeniu wirówek w ośrodku Fordow.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że zgodnie z umową ze światowymi mocarstwami Iran zawiesił najbardziej wrażliwe prace nad wzbogacaniem uranu. Zgodnie z porozumieniem Iran rozpoczął także neutralizowanie posiadanych zasobów uranu już wzbogaconego do 20 proc.

Gdzie Irańczycy ukryli swój program atomowy?

Wcześniej szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi, cytowany przez oficjalną agencję Irna, mówił, że w poniedziałek od południa czasu lokalnego (godz. 9.30 czasu w Polsce) rozpoczęto proces "dobrowolnego wstrzymania procesu wzbogacania uranu do 20 proc.". Także rzecznik irańskiej agencji atomistyki Behruz Kamalwandi oświadczył w irańskiej telewizji, że proces "wtrzymania prac nad wzbogacaniem uranu do 20 proc. rozpoczął się w ośrodku w Natanz i inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej są w drodze do ośrodka w Fordo".

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła w poniedziałek nadzieję, że rozmowy mające na celu osiągnięcie ostatecznego porozumienia ruszą w ciągu kilku tygodni. - W zależności od tego, jak sprawy rozwiną się dziś, mam nadzieję, że rozpoczniemy rozmowy w ciągu kilku nadchodzących tygodni - oświadczyła w Brukseli, gdzie obradują w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE.

Miejsca ważne dla irańskiego programu atomowegotvn24.pl

Rezygnacja ze wzbogacania

W listopadzie 2013 roku strony - Iran i grupa 5+1 - zawarły w Genewie wstępne porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. Ustalenia miały wejść w życie w poniedziałek. Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

W zamian mocarstwa stopniowo zaczną ograniczać sankcje, którymi obłożono w ostatnich latach Iran. W ich wyniku gospodarka tego państwa przeżywa poważne problemy, bowiem drastycznie spadł eksport ropy, będący podstawą wpływów budżetowych. W skład grupy 5+1 wchodzą: USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

Irańczycy rozwijali swój program atomowy od wielu lat. Zaczęli jeszcze za szacha

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości