Indonezyjskie władze: Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 na Bali

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Władimir Putin nie weźmie udziału w szczycie G20 na Bali – przekazał przedstawiciel indonezyjskiego rządu. Rosyjski przywódca podczas jednego ze spotkań będzie reprezentowany przez szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w spotkaniu przywódców z Grupy 20 państw (G20) na Bali w przyszłym tygodniu - powiedział w czwartek Reutersowi urzędnik indonezyjskiego rządu.

Putin będzie reprezentowany przez rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który ma dołączyć do jednego ze spotkań wirtualnie – powiedział Jodi Mahardi, zastępca ministra ds. zasobów morskich.

Możliwość, że prezydent Rosji nie weźmie osobiście udziału w szczycie zapowiadało wcześniej Radio Wolna Azja (RFA), powołując się na źródło w kancelarii prezydenta Indonezji.

Również prezydent Indonezji Joko Widodo powiedział niedawno dziennikowi "Financial Times", że po rozmowie telefonicznej z Putinem odniósł "silne wrażenie", że nie zamierza on wziąć udziału w szczycie na Bali.

Możliwy udział Zełenskiego w szczycie G20

Indonezyjski przywódca poinformował wcześniej, że zaprosił na szczyt również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, mimo że kraj ten nie należy do grupy G20.

Zełenski początkowo przyjął zaproszenie, zapowiadając udział w szczycie poprzez łączę wideo, ale później zagroził bojkotem, jeśli w spotkaniu miałby uczestniczyć Putin. Rzecznik Zełenskiego poinformował we wtorek, że prezydent Ukrainy będzie uczestniczył w szczycie, najprawdopodobniej w trybie online.

Władze Indonezji informowały również, że udział w szczycie potwierdziło już 17 z 20 przywódców państw grupy. Są wśród nich prezydent USA Joe Biden, przywódca Chin Xi Jinping. Szczyt odbędzie się na wyspie Bali w dniach 15-16 listopada.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości