Tankowce "przyłapane na gorącym uczynku". Iran prosi o "więcej szczegółów"

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

W związku z podejrzeniami o nielegalny transport ropy naftowej indonezyjska straż przybrzeżna zatrzymała tankowiec MT Horse pod banderą Iranu oraz panamski MT Freya. Irański resort dyplomacji poprosił władze Indonezji o "więcej szczegółów" na temat zatrzymania.

Według rzecznika indonezyjskiej straży przybrzeżnej, cytowanego przez agencję Reutera, zatrzymane w niedzielę tankowce zostały "przyłapane na gorącym uczynku" podczas przepompowywania ropy z irańskiej jednostki na pływającą pod panamską banderą jednostkę należącą do chińskiej firmy Shanghai Future Ship Management. Wokół tego drugiego statku zaobserwowano wyciek surowca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Statki miały schowane bandery i wyłączone transpondery oraz ignorowały komunikaty nadawane przez radio. Do zatrzymania doszło na wodach wokół Borneo, a statki zostaną odeskortowane na wyspę Batam w celu przeprowadzenia dalszego dochodzenia. Zatrzymano 61 członków załóg.

Iran prosi o "więcej szczegółów"

W reakcji na zatrzymanie rzecznik MSZ Iranu Said Chatibzadeh poinformował na konferencji prasowej, że zwrócono się do władz Indonezji o "więcej szczegółów", z uwagi na "różne doniesienia na ten temat".

W 2018 roku władze USA nałożyły sankcje na irański eksport ropy naftowej. Chińskie podmioty już wcześniej były obiektem zainteresowania służb w związku ze sprowadzaniem surowca z Iranu.

Mimo restrykcji Iran w ostatnich miesiącach zwiększył wydobycie ropy w oczekiwaniu na zniesienie sankcji przez nową administrację w Waszyngtonie.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości