Świat

Indie wystrzeliły rakietę. Może dolecieć do Europy

Świat


Indie wystrzeliły rano polskiego czasu rakietę dalekiego zasięgu Agni V, która może dolecieć głęboko na terytorium Chin albo do Europy - donosi agencja Reutera. Indyjski rząd oświadczył, że próba była udana.

Relację z próby rakietowej przekazała indyjska telewizja informacyjna Times Now. Według mediów pocisk został wystrzelony w czwartek krótko po godz. 8 (czasu lokalnego) z wyspy Wheeler u wybrzeży położonego na wschodzie Indii stanu Orisa.

Agni V może przenosić ładunki nuklearne na odległość 5 tys. kilometrów. Zdaniem specjalistów to wyraźnie wzmocni indyjskie bezpieczeństwo i stać się dobrym środkiem odstraszania na wypadek zaostrzenia się stosunków z Chinami czy Pakistanem.

Jak pisze Reuters, tym samym dołączyły one do państw mogących pochwalić się międzykontynentalnymi pociskami zdolnymi do przenoszenia ładunków nuklearnych.

Do tej pory podobną bronią dysponowali jedynie stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wielka Brytania, Rosja, Francja i Chiny.

Największy rywal w tej grupie, Chiny, znacznie wyprzedziły Indie w technicznym wyścigu rakietowym, dysponując już pociskami, które mogą osiągnąć dowolny punkt terytorium rywala. Natomiast największa ze znajdujących się obecnie na uzbrojeniu Indii rakiet, nosząca nazwę Agni-III, ma zasięg tylko 3,5 tys. kilometrów, co pozostawia wiele dużych chińskich miast poza jej strefą rażenia.

Źródło: reuters, pap