Świat

Indie wystrzeliły 7 satelitów

Świat

timesofindia.comWedług "Times of India" satelity wystrzelono w ciągu 20 minut

Na orbicie umieszczono jednocześnie siedem satelitów z Indii - podano w Delhi. Wyniosła je indyjska rakieta nośna Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), była to jej 16. misja.

Rakieta była wystrzelona z centrum kosmicznego w Sriharikota na wschodnim wybrzeżu Indii. Na orbitę wyniosła m.in. satelitę Oceansat-2, którego zadaniem będzie monitorowanie temperatur oceanów, ławic ryb czy szybkości wiatru w rejonie oceanów i tym samym ostrzeganie przed zbliżającymi się monsunami czy cyklonami.

Pozostałe sześć satelitów to urządzenia niemieckie, tureckie i szwajcarskie, wystrzelone na zasadach komercyjnych.

Zgubili, ale nie poddają się

Środowa operacja oznacza - zdaniem BBC - iż mimo niepowodzenia pierwszej indyjskiej misji bezzałogowej na Księżyc, Indie stają się coraz ważniejszym graczem na niezwykle lukratywnym rynku usług kosmicznych.

Indie zainaugurowały własny program kosmiczny w 1963 roku i od tego czasu zaprojektowały, zbudowały i umieściły na orbicie wiele własnych satelitów. W 2007 roku z indyjskiego centrum za 11 mln USD wystrzelony został włoski satelita. W styczniu 2008 indyjska rakieta umieściła na orbicie izraelskiego satelitę szpiegowskiego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: timesofindia.com