Indie: wojny z biedą jeszcze nie wygraliśmy

Aktualizacja:
 
Dziecko w kolorach flagi IndiiEPA

- Wygraliśmy wiele bitw w wojnie z nędzą, ignorancją i chorobami. Czy możemy jednak powiedzieć, że wygraliśmy wojnę? - pytał indyjski premier Manmohan Singh na uroczystościach z okazji 60. rocznicy niepodległości tego kraju.

- Indie nie mogą być narodem z wyspami wysokiego wzrostu i ogromnymi obszarami nietkniętymi przez rozwój, którego korzyści zbiera niewielu - zapowiedział premier przemawiając w historycznym Czerwonym Forcie w New Delhi. Szefa rządu od słuchających go obywateli oddzielała kuloodporna szyba. Na dachach okolicznych budynków rozstawieni zostali snajperzy, ulice patrolowało 70 tysięcy policjantów.

Indie mają jedną z najszybciej rozwijających się ekonomii na świecie (8 procent rocznie), a zarazem jest to kraj o najostrzejszych nierównościach społecznych. Setki milionów ludzi walczy o przeżycie za mniej niż dolara dziennie. Prawie połowa dzieci poniżej trzeciego roku życia cierpi na niedożywienie, jedna czwarta Hindusów nie potrafi czytać ani pisać.

 
Parada z okazji 60 rocznicy niepodległych Indii TVN24

Innym problemem Indii są separatyści i maoistowska partyzantka. Siły policji na prowincji zostały z okazji święta wzmocnione o dodatkowe oddziały wojska w obawie przed zamachami, które rokrocznie towarzyszą obchodom. Doszło do kilku incydentów - w północno-wschodnim stanie Assam pięciu ludzi zostało rannych w wyniku wybuchu granatu, bomba wybuchła też na jednym z na szczęście zamkniętych z powodu święta targów.

Dokładnie 60 lat temu Indie ostatecznie uwolniły się spod brytyjskiej władzy. Uroczyste obchody tej rocznicy odbyły się w stolicy i wszystkich większych miastach.

Dzień wcześniej, we wtorek, rocznicę niepodległości obchodził Pakistan. Tu obchody 60. rocznicy tzw. Wielkiego Podziału - oddzielenia się 14 sierpnia 1947 r. islamskiego Pakistanu od Indii - zdominowały hasła "powstania do walki z terroryzmem".

 
Święto niepodległości w Kaszmirze EPA

Do 1947 r. terytorium Pakistanu stanowiło północno-zachodnią część Indii. W walkach, poprzedzających "Wielki Podział" - wycofanie brytyjskich władz kolonialnych z subkontynentu i powstanie dwu państw: Indii i Pakistanu - zginęło około miliona ludzi.

Oba kraje po podziale subkontynentu indyjskiego i uzyskaniu niepodległości w 1947 r. stoczyły ze sobą trzy wojny, w tym dwie o Kaszmir, do którego roszczą sobie prawa i Delhi i Islamabad. Indyjsko-pakistański proces pokojowy rozpoczął się w 2004 r. - nadal jednak nie rozwiązano sprawy kaszmirskiej.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA