Świat

Pożegnanie z Rosją. Jedna z największych armii świata woli broń z USA

Świat

Apacze i Chinooki trafią do Indii
US Army/Clikr/WikipediaApache i chinooki mają stanowić podstawę nowoczesnego indyjskiego lotnictwa

"To zmienia zasady gry" - napisał indyjski portal "The Economic Times", komentując podpisany w USA kontrakt na zakup przez New Delhi kilkudziesięciu amerykańskich śmigłowców wojskowych. W ramach umowy opiewającej na 2,5 mld dol. znalazły się 22 śmigłowce Apache w najnowocześniejszej wersji, której sama US Army używa dopiero od czterech lat.

Indie podpisały właśnie z USA kontrakt, który może stanowić początek nowego etapu współpracy w dziedzinie obronności - komentuje również sprawę magazyn Pentagonu "Stars and Stripes".

Apache w miejsce radzieckich Mi-35

Indie zdecydowały o wymianie starzejących się poradzieckich śmigłowców Mi-35 na najnowszą amerykańską broń tego typu, rezygnując równocześnie z oferty Moskwy, która też stanęła do ostatniego przetargu.

Do Indii w kolejnych latach trafią więc 22 śmigłowce Apache w wersji AH-64E, których sami Amerykanie używają dopiero od 2011 roku.

Sprzedaż tego modelu oznacza, że USA podeszły do kontraktu bardzo poważnie i są gotowe poświęcić jeden ze swoich najnowszych produktów na rzecz eksportu do kraju, który uznają za jednego z najpewniejszych sojuszników w Azji.

Poza helikopterami Apache, w ramach kontraktu rząd Indii zdecydował też o zakupie 15 wielozadaniowych śmigłowców Chinook. Dwuwirnikowe, legendarne wręcz maszyny, których pierwsze wersje latały już w latach 60., mogą przenosić do 10 ton sprzętu i dziesiątki żołnierzy w trudno dostępne tereny.

Umowa podpisana z Pentagonem wskazuje też, że Indie chcą oprzeć w przyszłości swoje siły powietrzne na sprzęcie z USA. Magazyn Portal "The Economic Times" podał, że w umowie znajduje się klauzula umożliwiające zakup kolejnej partii maszyn typu Apache i Chinook po niższej cenie.

USA w kontrakcie zobowiązały się też do zainwestowania w Indiach ponad 600 mln dol. w ramach umowy offsetowej. W fabrykach w całych Indiach ma być produkowany amerykański sprzęt wojskowy dla indyjskiej armii - m.in. elementy silników dla obu typów śmigłowców.

Autor: adso//gak / Źródło: Stars and Stripes, The Economic Times, BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org