Indie: to Amerykanie wywołali "minikryzys" z panią wicekonsul

Wicekonsul Devyani Khobragade została aresztowana w połowie grudnia

Szef MSZ Indii Salman Khurshid uważa, że to USA ponoszą winę za "minikryzys" w relacjach z Indiami, spowodowany aresztowaniem indyjskiej wicekonsul w Nowym Jorku. Ocenił jednak, że dyplomatyczny zatarg nie zaszkodzi trwale stosunkom obu państw.

Wicekonsul Khobragade została aresztowana 12 grudnia w związku z zarzutami, że w oszukańczy sposób załatwiła swej pomocy domowej wizę pozwalającą na pracę w USA i składała fałszywe oświadczenia na temat wysokości wypłacanego tej osobie wynagrodzenia. Aresztowanie wicekonsul wywołało w Indiach protesty, podsycane informacjami, że w dniu zatrzymania została poddana rewizji osobistej. Według amerykańskiej policji rewizja była rutynową procedurą, jaką stosuje się wobec każdej aresztowanej osoby.

"Należy współpracować"

Dyplomatka w piątek wróciła do Indii na żądanie Waszyngtonu, gdy władze w Delhi nie zgodziły się na uchylenie jej immunitetu dyplomatycznego. Khurshid zaznaczył, że USA zachowały się w tej sytuacji niewłaściwie i powinny były uprzedzić władze w Delhi o zamiarze aresztowania wicekonsul, dzięki czemu Indie same mogłyby ją odwołać ze stanowiska. - Gdy chodzi o dwa zaprzyjaźnione ze sobą kraje i wygląda na to, że wydarzy się coś niewłaściwego, należy współpracować (...) i jak najszybciej podjąć kroki, by temu zapobiec - powiedział.

Wynikły zatarg dyplomatyczny nazwał "minikryzysem", który jego zdaniem nie zaszkodzi trwale relacjom Delhi-Waszyngton. - Zajęto się przynajmniej tymi najpilniejszymi kwestiami. Jednak jest jeszcze wiele pracy do wykonania - ocenił. Nie sprecyzował, jakiego rodzaju wysiłki ma na myśli.

Gorące stosunki

Sprawa Khobragade zakłóciła stosunki Waszyngtonu z Delhi, powodując odłożenie dwóch wizyt wyższych przedstawicieli władz USA w Indiach. W piątek strona indyjska zażądała też od USA, by odwołały ze swojej ambasady w Delhi dyplomatę w randze odpowiadającej randze indyjskiej wicekonsul, i Waszyngton wyraził na to zgodę. Stany Zjednoczone i Indie współpracują w wielu dziedzinach, m.in. walki z terroryzmem, zapewnienia bezpieczeństwa w regionie i obronności. Wartość rocznej wymiany handlowej między tymi krajami wynosi ok. 100 mld USD.

Autor: nsz\mtom / Źródło: PAP