Indie wypróbowały rakietę przeciwlotniczą opracowaną z Izraelem

Świat

Brehmemohan / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)Niszczyciel rakietowy Kolkata

Indie pomyślnie wypróbowały nowy pocisk kierowany do zwalczania celów powietrznych na znacznych odległościach. Został opracowany wspólnie z Izraelem - poinformowało indyjskie ministerstwo obrony.

Według resortu pocisk wystrzelono z nowego niszczyciela rakietowego "Kolkata". Jak podał na swej stronie internetowej dziennik "Times of India", chodzi o pocisk znany również pod hebrajską nazwą Barak 8 (Błyskawica 8). Ma on zapewnić indyjskim okrętom wojennym obronę przed atakami powietrznymi z użyciem zarówno samolotów, jak i pocisków kierowanych. Zasięg rakiety ma wynosić co najmniej 90 kilometrów.

Według indyjskiego ministerstwa obrony test przeprowadziły wspólnie indyjska marynarka wojenna, rządowa Organizacja Badań i Projektów Obronnych (DRDO) oraz izraelska firma zbrojeniowa Israel Aerospace Industries.

"Mogłyby wzburzyć państwa arabskie"

Źródła w indyjskim przemyśle zbrojeniowym poinformowały w ubiegłym roku agencję Reuters, że wartość całego projektu Barak 8 wynosi 1,4 mld dolarów. Obejmuje to również opracowanie radarowego systemu wykrywania celów i naprowadzania pocisków.

Izrael jest jednym z trzech największych eksporterów broni do Indii, dostarczając im między innymi pociski kierowane i samoloty bezzałogowe.

Informacji na ten temat starano się jednak zanadto nie upubliczniać w obawie, że mogłyby wzburzyć państwa arabskie i znaczną liczebnie indyjską społeczność muzułmańską.

Autor: tas/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Brehmemohan / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)