TVN24 | Świat

Krwawe starcia na spornym terytorium. Zginęło kilka osób

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

W kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru - terytorium, o które kraj prowadzi spór z sąsiednim Pakistanem - doszło w ostatnich dniach do kolejnych krwawych starć. W trzech różnych przypadkach zginęło co najmniej sześć osób – przekazała w piątek miejscowa policja.

Inspektor generalny kaszmirskiej policji Vijay Kumar poinformował, że w starciach w południowym okręgu Kaszmiru, Shopyan, w czwartek wieczorem zginęło trzech lokalnych rebeliantów, którzy zostali otoczeni przez siły indyjskie. Do wymiany ognia doszło też w miasteczku Badigam, gdzie ostrzał moździerzowy indyjskiej armii zniszczył budynek mieszkalny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kolejne starcie miało miejsce w środkowej części okręgu Budgam na terytorium związkowym Dżammu i Kaszmiru, gdzie jeden policjant zginął, a drugi został ranny. Nie jest jasne, czy nastąpiło to w czwartek wieczorem, czy w piątek.

Do trzeciego ataku doszło w Śrinagarze, stolicy Dżammu i Kaszmiru, gdzie - jak poinformowała policja - rebelianci zabili dwóch policjantów.

Krwawe zamieszki na spornych terytoriach

W ostatnim poważnym incydencie w tym regionie, w listopadzie ubiegłego roku, w starciach na indyjsko-pakistańskiej granicy, podczas których doszło również do wymiany ognia artyleryjskiego, zginęło 15 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Islamabad i Delhi, jak zwykle w tym ciągnącym się od dekad konflikcie, oskarżyły się nawzajem o sprowokowanie incydentu.

W Dżammu i Kaszmirze oraz na tzw. linii kontroli stanowiącej granicę między terytorium indyjskim i pakistańskim często dochodzi do zamieszek.

W sierpniu 2019 roku Indie anulowały specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, tworząc tam terytorium związkowe o tej samej nazwie. Formalnie zintegrowało to indyjską część Kaszmiru z resztą Indii i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

Pół wieku walki o Kaszmir

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu. Od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Siły pakistańskie i indyjskie są w stanie najwyższej gotowości od lutego 2019 roku, kiedy Pakistan twierdził, że zestrzelił dwa indyjskie samoloty wojskowe w spornym regionie Kaszmiru i schwytał pilota w odpowiedzi na nalot samolotów indyjskich na cele islamistycznych bojowników w Pakistanie. Wydarzenia z lutego 2019 roku były najpoważniejszym incydentem między oboma krajami od 20 lat.

Pakistan i Indie mają porównywalną liczbę głowic nuklearnych – około 130-150. Indie dysponują tzw. nuklearną triadą, czyli są zdolne do ataku z lądu, powietrza i morza. Pakistan pracuje nad umieszczeniem pocisków nuklearnych na okrętach podwodnych.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP