Pili skażony alkohol, liczba zmarłych zbliża się do stu

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
momo,mart/pm
Źródło:
PAP

Do 98 wzrosła liczba osób zmarłych w wyniku spożycia skażonego alkoholu w stanie Pendżab na Północy Indii. W związku ze sprawą zatrzymano 25 osób podejrzanych o produkcję i nielegalną sprzedaż trunku.

Szef policji stanu Pendżab, Dinkar Gupta, powiedział Associated Press, że pierwszych pięć zgonów odnotowano w środę wieczorem w dwóch wioskach w dystrykcie Amritsar. W ciągu ostatnich trzech dni odnotowano kolejne 48 zgonów w Amritsar i dwóch innych okręgach, Tarn Taran i Batala.

Po policyjnym śledztwie liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 75 w dystrykcie Tarn Taran na wschodzie Pendżabu - powiedział agencji AFP zastępca komisarza Kulwant Singh. Według przedstawiciela lokalnych władz 11 innych osób zmarło w dystrykcie Gurdaspur. Agencja PTI przekazała, że 12 kolejnych osób zmarło z powodu spożycia podrobionego alkoholu w mieście Amritsar.

Indyjska policja informuje, że aresztowała podejrzanych o sprzedaż skażonego alkoholu, który zabił co najmniej 98 mieszkańców wioski i innych mieszkańców północnego stanu Pendżab. Gupta powiedział, że 25 podejrzanych dostarczyło skażony alkohol do przydrożnych restauracji, skąd był sprzedawany podróżnym i mieszkańcom wioski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sześciu policjantów i siedmiu innych funkcjonariuszy zostało zawieszonych i oddanych do dyspozycji sądu za to, że nie zapobiegli sprzedaży skażonego alkoholu.

Opozycja wezwała w mediach społecznościowych władze Pendżabu, "aby powstrzymały mafię alkoholową" działającą w tym stanie z coraz szerszym rozmachem. Szef rządu Pendżabu ogłosił w piątek, że zarządził specjalne śledztwo w sprawie przypadków śmiertelnych z powodu spożycia skażonego alkoholu.

Ponadto władze stanu Andhra Pradeś na południowym wschodzie informowały w piątek, że 13 osób zmarło po wypiciu żelu wodno-alkoholowego do dezynfekcji rąk.

Zabójcze trunki

Zgony spowodowane nielegalnie warzonym alkoholem są powszechne w Indiach, gdzie ubogich nie stać na licencjonowane marki z rządowych sklepów. Nielegalny trunek jest tani i często wzbogacany metanolem w celu zwiększenia mocy.

W 2019 roku co najmniej 133 osoby zmarły po wypiciu skażonego alkoholu w północno-wschodnim stanie Assam w Indiach. Ofiarami byli głównie pracownicy plantacji herbaty. W tym samym roku kolejnych 80 osób zmarło z powodu spożycia skażonego alkoholu w północnym stanie Uttar Pradesh.

Autor:momo,mart/pm

Źródło: PAP