Świat

Indie i Pakistan w jednej organizacji bezpieczeństwa. Z Rosją i Chinami

Świat

SCO/Wikimedia CommonsIndie i Pakistan w organizacji współkierowanej przez Rosję to duży sukces Moskwy

New Delhi i Islamabad zdecydowały się na historyczny krok i wspólnie dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy, zajmującej się bezpieczeństwem regionalnym. To również sukces Rosji i Chin, które stworzyły SCO wiele lat temu, chcąc doprowadzić do powstania azjatyckiego sojuszu wojskowego.

Indie i Chiny - państwa atomowe, które od 1947 r. prowadziły ze sobą trzy wojny - zdecydowały się na dołączenie do organizacji skupiającej Rosję, Chiny i kilka państw powstałych po upadku ZSRR.

SCO się rozrasta

O decyzji Indii i Pakistanu poinformował w niedzielę wiceminister Chińskiej Republiki Ludowej. - Wpływy SCO się rozszerzają i do organizacji dołącza coraz więcej krajów. Wejście do ich grona Indii i Pakistanu doprowadzi do poprawy stosunków dwustronnych między krajami i sprawi, że SCO będzie rozwijało się szybciej - powiedział Czeng Guoping.

Wiceminister w swoim komentarzu przesadził jednak wyraźnie ze stwierdzeniem o wciąż dołączających do SCO krajach, bo grono jej członków od momentu powstania w 2001 r. rozszerzyło się tylko raz - i to jeszcze w tym samym roku - o Uzbekistan.

Państwami-założycielami SCO są Rosja, Chiny, Tadżykistan, Kazachstan i Kirgistan. Indie, Pakistan, a także Afganistan i Iran od lat zajmowały na zebraniach SCO fotele jako obserwatorzy obrad organizacji.

New Delhi i Islamabad mają podpisać dokument rozpoczynający moment ich akcesji do układu w połowie lipca, w czasie spotkania grupy, które odbędzie się w Rosji.

Pekin i Moskwa, tworząc SCO w 2001 r., miały nadzieję, że z czasem przekształci się ona w organizację wojskową, wciąż jednak pozostaje jedynie ciałem politycznym, którego głównym celem jest koordynowanie działań związanych ze zwalczaniem islamskiego terroryzmu.

Głównym tematem kolejnego spotkania będzie sytuacja wewnętrzna w Afganistanie.

Autor: adso/ja / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: SCO/Wikimedia Commons