Świat

Brutalny gwałt na ośmiolatce. Domagają się sprawiedliwości dla Asify

Świat


Brutalny zbiorowy gwałt i zabójstwo ośmioletniej dziewczynki wywołało falę protestów w Indiach. Była to odpowiedź na demonstrację w obronie domniemanych sprawców.

Ciało ośmioletniej Asify Bano znaleziono 17 stycznia 2018 roku w lesie niedaleko miasta Kathua w administrowanym przez Indie Kaszmirze. Dziewczynka wywodziła się z muzułmańskiego koczowniczego plemienia. Została brutalnie zgwałcona i zabita.

W związku ze śmiercią dziewczynki policja zatrzymała ośmiu mężczyzn, w tym emerytowanego przedstawiciela administracji, czterech funkcjonariuszy policji i nieletniego.

O zabójstwie ośmiolatki zrobiło się głośno w tym tygodniu po tym, jak prawicowe ugrupowania zorganizowały protest przeciwko aresztowaniu podejrzanych. Zatrzymani - podobnie jak protestujący - należą do społeczności hinduskiej. W proteście wzięli udział nawet dwaj ministrowie.

Na ulicach i w internecie

Próba wzięcia w obronę sprawców brutalnego przestępstwa podzieliła mieszkańców Kaszmiru. Część osób skrytykowała wykorzystywanie kwestii różnic religijnych w dyskusji o tej tragedii.

W czwartkowy wieczór lider głównej partii opozycyjnej Indyjskiego Kongresu Narodowego Rahul Gandhi poprowadził marsz ze świecami w stolicy Indii, Delhi.

Protestujący chcieli zwrócić uwagę na brutalne przestępstwa przeciwko kobietom w Indiach. Kolejne demonstracje mają odbyć się w weekend.

Swoje niezadowolenie wyrażano także w internecie, w mediach społecznościowych, używając hasztagów #Kathua i #justiceforAsifa (sprawiedliwość dla Asify).

Autor: pk//now / Źródło: BBC News

Tagi:
Raporty: