TVN24 | Świat

Biskup Franco Mulakkal oskarżany o gwałty na zakonnicy został uniewinniony. Będzie odwołanie

TVN24 | Świat

Autor:
akr
Źródło:
PAP, Reuters, BBC
Biskup Franco Mulakkal został uniewinniony przez sąd w Kottayam w indyjskim stanie Kerala
Google EarthBiskup Franco Mulakkal został uniewinniony przez sąd w Kottayam w indyjskim stanie Kerala

W piątek indyjski sąd uniewinnił biskupa Franco Mulakkalę. Rzymskokatolicki duchowny był oskarżony o wielokrotne gwałty na zakonnicy. Sąd uznał jednak, że prokuratura nie dostarczyła wystarczających dowodów na jego winę. Prawnicy skarżącej zapowiadają odwołanie.

Sąd w Kottayam na południu Indii wydał w piątek w pierwszej instancji wyrok uniewinniający w sprawie katolickiego biskupa Franco Mulakkali, oskarżonego o to, że przez dwa lata wielokrotne gwałcił zakonnicę. W 2018 roku sprawa wywołała demonstracje poparcia dla kobiety ze strony aktywistów i innych zakonnic - podało BBC.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sąd uznał, że prokuratura nie dostarczyła wystarczających dowodów na winę duchownego. Prawnicy zakonnicy zapowiedzieli, że odwołają się do sądu wyższej instancji.

Biskup Franco Mulakkal został uniewinniony od oskarżeń o wielokrotne gwałcenie zakonnicySIVARAM V/Reuters/Forum

Mulakkal nie wróci do pełnienia posługi biskupiej

Po ogłoszeniu wyroku biskup powiedział: "Chwała Panu". Rzecznik diecezji w Dżalandharze, gdzie służył Mulakkal, ocenił zaś, że piątkowe orzeczenie dowodzi niewinności księdza. Przekazał przy tym, że Mulakkal nie wróci do pełnienia posługi biskupiej.

"To, co się stało, jest sprzeczne z chrześcijaństwem" - komentowała wyrok w rozmowie z BBC była siostra zakonna Lucy Kalapura. Została usunięta ze Zgromadzenia Franciszkanek w 2019 roku i jak twierdzi, powodem był fakt, że organizowała manifestacje przeciwko Mulakkalowi.

Duchowny oskarżony o 13 gwałtów

54-letni Franco Mulakkal był biskupem w diecezji w Dżalandharze w północnym stanie Pendżab. Jego ofiarą miała być zakonnica Misjonarek Jezusa, zgromadzenia w Kottayam w stanie Kerala, które podlega Dżalandharowi. Twierdzi, że została zgwałcona 13 razy w ciągu dwóch lat podczas odwiedzin biskupa w Kerali.

Duchowny został aresztowany na kilka tygodni w 2018 roku. Nie przyznał się do winy. Watykan na jego wniosek zawiesił go w obowiązkach.

Skarżąca twierdzi, że zgłosiła się na policję, bo Kościół katolicki ignorował jej skargi, które wielokrotnie kierowała do Watykanu oraz do nuncjusza papieskiego w Delhi.

Autor:akr

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego:  SIVARAM V/Reuters/Forum