TVN24 | Świat

A. G. Perarivalan oskarżony o udział w zabójstwie premiera Indii Rajiva Gandhi zwolniony z więzienia

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
CNN

Sąd Najwyższy Indii zdecydował w środę o uwolnieniu mężczyzny skazanego za udział w zabójstwie byłego premiera Indii Rajiva Gandhiego. A. G. Perarivalan został uwięziony za to przestępstwo 31 lat temu.

Sąd Najwyższy powołał się na nadzwyczajne uprawnienia, aby uwolnić A.G. Perarivalana - powiedział CNN jego adwokat. Perarivalan został aresztowany kilka tygodni po tym, jak premier Indii Rajiv Gandhi został zamordowany w zamachu samobójczym 21 maja 1991 roku w południowym stanie Tamil Nadu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Skazanie Perarivalana

Za atak obwiniono separatystycznych rebeliantów walczących o państwo tamilskie na Sri Lance. Zabójstwo Gandhiego było postrzegane jako odwet za jego decyzję o wysłaniu wojsk indyjskich na Sri Lankę w 1987 roku w celu wyegzekwowania porozumienia pokojowego, aby zakończyć wojnę domową na wyspie.

Perarivalan, który w momencie ataku miał 19 lat, został oskarżony o kupowanie baterii do bomby. Został skazany za kryminalny spisek w celu popełnienia morderstwa - wynika z dokumentów sądowych.

Najpierw na śmierć w 1998 roku wraz z sześcioma innymi osobami, ale jego wyrok został skrócony do dożywotniego więzienia w 2014 roku.

Droga do uwolnienia

W 2015 roku adwokat Perarivalana, Paari Vendhan, złożył wniosek o ułaskawienie, który został skierowany do gubernatora Tamil Nadu. Vendhan złożył potem wniosek o zwolnienie za kaucją do Sądu Najwyższego, ponieważ przez lata nie otrzymał odpowiedzi od gubernatora.

W marcu tego roku Sąd Najwyższy przyznał Perarivalanowi kaucję "za dobre sprawowanie w czasie pobytu w więzieniu", wykształcenie zdobyte w więzieniu oraz "zły stan zdrowia" - jak wynika z dokumentów sądowych. Do sądu dotarła też informacja, że gubernator przekazał prośbę o ułaskawienie prezydentowi Indii Ramowi Nathowi Kovindowi.

W środę Sąd Najwyższy orzekł, że zwolni Perarivalana, uznając jego wyrok za spełniony na mocy przepisu konstytucyjnego. Sąd uznał też, że gubernator nie miał uprawnień, aby skierować prośbę o ułaskawienie do prezydenta i nie udało mu się odpowiedzieć na tę prośbę - przekazał Vendhan.

Naczelny Minister Tamil Nadu M.K. Stalin zamieścił w środę na Twitterze nagranie, na którym spotyka się z Perarivalanem po jego zwolnieniu.

Autor:mart/kab

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości