Strach w Petersburgu. Znaleziono ładunek, potem zawaliła się ściana

TVN24


Rosyjskie władze zdementowały doniesienia tamtejszych mediów o eksplozji w wieżowcu w Petersburgu. Wcześniej, w innym bloku w tym mieście, funkcjonariusze znaleźli i unieszkodliwili ładunek wybuchowy.

Nastroje w Petersburgu są napięte po tym, jak w poniedziałek w tym mieście doszło do zamachu terrorystycznego w metrze; zginęło 14 osób.

"Duża ilość piany"

W czwartek rosyjskie media poinformowały o eksplozji w 16-piętrowym bloku w dzielnicy Newski we wschodniej części miasta. Relacjonowały, że mieszkańcy usłyszeli w tym miejscu dwa silne wybuchy. Na portalach społecznościowych, a następnie w innych mediach pojawiły się doniesienia, że w bloku eksplodował ładunek, w wyniku czego zawaliła się część ściany.

Na miejsce wyjechała ekipa Gwardii Narodowej. Po sprawdzeniu sytuacji, służby w komunikacie zdementowały te doniesienia i podały, że "do zawalenia się muru nie doszło w wyniku wybuchu".

Wicegubernator Petersburga Nikołaj Bondarenko tłumaczył dziennikarzom, że do incydentu doszło w czasie remontu. – Prace wykonywano bez odpowiedniego przygotowania. Robotnicy przeprowadzali izolację zewnętrzną ściany, napompowali dużą ilość piany, dlatego część ściany się zawaliła – powiedział Bondarenko.

Ładunek w bloku

Podejrzenia mediów w sprawie wybuchu były o tyle uzasadnione, że kilka godzin wcześniej przedstawiciel władz lokalnych Petersburga, Konstantin Sierow, poinformował, iż w jednym z bloków w tym mieście znaleziono i unieszkodliwiono ładunek wybuchowy.

Mieszkańców najpierw ewakuowano z domu, później pozwolono im wrócić do mieszkań. Petersburski portal fontanka.ru napisał, że w bloku mieszka wielu lokatorów pochodzący z krajów Azji Centralnej.

W bloku, gdzie przeprowadzono ewakuację mieszkańców, w jednym z lokali znaleziono elementy materiałów wybuchowych podobne do ładunku, który został zdetonowany w wagonie metra. Policja zatrzymała też w tym miejscu trzech domniemanych wspólników Akbarżona Dżaliłowa, sprawcy zamachu.

Środki bezpieczeństwa w Petersburgu zostały wzmocnione w związku z poniedziałkowym atakiem w metrze. W tym dniu zamachowiec samobójca zdetonował ładunek wybuchowy, zabijając 14 osób. Ponad 50 osób zostało rannych.

Autor: tas//rzw / Źródło: newsru.com, Interfax, fontanka.ru, PAP

Tagi:
Raporty: