Kongresmen chce zmienić barwy partyjne. CNN: prezent na święta dla Trumpa


Kongresmen Jefferson Van Drew poinformował swoich współpracowników, że przechodzi z Partii Demokratycznej do Republikańskiej, choć decyzji tej nie ogłosił jeszcze oficjalnie. Stacja CNN ocenia, że to "prezent świąteczny" dla prezydenta Donalda Trumpa. Za kilka dni w Izbie Reprezentatów ma się odbyć głosowanie w sprawie impeachmentu amerykańskiego przywódcy.

Van Drew ma oficjalnie ogłosić zmianę barw partyjnych na kilka godzin przed lub po głosowaniu Izby Reprezentantów, które odbędzie się prawdopodobnie w środę - donoszą media. W sobotę, dzień po spotkaniu w Białym Domu z Donaldem Trumpem, poinformował o swojej decyzji współpracowników.

W odpowiedzi w biurze Van Drew z pracy zrezygnowało siedmiu jego doradców. Szefowa jego sztabu Allison Murphy stwierdziła w liście, że krok kongresmena "nie jest zgodny z wartościami", które jej przyświecały, gdy dołączyła do jego zespołu. Dodała, że współpracownicy kongresmena są "bardzo zasmuceni i zaniepokojeni jego decyzją".

Demokrata Jefferson Van Drew planuje przejść do Partii Republikańskiej Twitter/@CongressmanJVD

Prezent na święta dla Trumpa

W 2018 roku Van Drew wygrał wybory w okręgu w stanie New Jersey, w którym przez ponad dwie dekady zwyciężali Republikanie. Swoją decyzję o zmianie partii miał podjąć na podstawie wewnętrznych sondaży wśród jego wyborców. Liberalne media w USA oskarżają go o polityczny koniunkturalizm. Portal CNN ocenia, że jego decyzja to wczesny prezent na święta dla Trumpa.

Van Drew był jednym z dwóch demokratycznych kongresmenów, którzy nie popierali parlamentarnego śledztwa ws. ewentualnego pozbawienia urzędu Trumpa. Wcześniej deklarował, że nie poprze artykułów impeachmentu prezydenta, ale wykluczał też zmianę partii.

Los prezydenta w rękach kongresmenów i senatorów

Aby postawić prezydenta przed sądem Kongresu, zarzuty opracowane i przyjęte przez komisję sprawiedliwości muszą teraz zostać zatwierdzone zwykłą większością głosów całej Izby Reprezentantów. Z uwagi na przewagę, jaką mają w niej demokraci, podobnie jak w przypadku głosowania w komisji, oczekuje się, że będzie to formalnością.

Według mediów z partyjnej linii w Izbie Reprezentantów wyłamać się może kilku demokratów. Wahać się mają szczególnie parlamentarzyści tego ugrupowania z okręgów, w których w wyborach prezydenckich w 2016 roku wygrał Trump.

Po Izbie Reprezentantów o losach prezydenta - zgodnie z procedurą - decydować będzie Senat. Do usunięcia szefa państwa z urzędu potrzeba 67 głosów w 100-osobowej izbie wyższej. Przewagę mają w niej jednak republikanie, co oznacza, że szansa na impeachment jest minimalna.

W centrum debaty na temat impeachmentu znajduje się tzw. afera ukraińska.

Procedura impeachmentu prezydenta USA PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: momo/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@CongressmanJVD

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości