Świat

Litwa, Łotwa i Estonia nie godzą się na więcej uchodźców

Świat


Litwa, Łotwa i Estonia nie wyrażą zgody na przyjęcie większej liczby migrantów, zanim nie zostanie wzmocniona ochrona zewnętrznych granic UE – oznajmili prezydenci państw bałtyckich po piątkowym spotkaniu w litewskim kurorcie w Połądze.

- O przyjęciu większej liczby uchodźców nie może być mowy, zanim nie jest opanowany chaos migracyjny w Europie - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Wzmocnić granice zewnętrzne

- Zanim Europa nie wzmocni granic zewnętrznych, nie opracuje mechanizmu powrotu migrantów i walki z handlem ludźmi, nie będziemy gotowi do dyskusji na temat nowych zobowiązań w sprawie przyjęcia emigrantów - powiedział prezydent Łotwy Raimondas Vejuonis.

Po spotkaniu przywódców trzech państw bałtyckich: Dalii Grybauskaite, Raimondsa Vejonisa i Toomasa Ilvesa, poświęconym omówieniu aktualnych tematów dotyczących Europy i regionu, prezydent Litwy oznajmiła, że jej kraj nie będzie uczestniczył w koalicji antyterrorystycznej, w której będzie Rosja.

Bez koalicji z Rosją

- Litwa nie będzie uczestniczyć w koalicji z Rosją, która dotychczas okupuje terytoria innych państw, która prowadzi działania wojenne w dwóch państwach: w Ukrainie i Gruzji - powiedziała prezydent Grybauskaite. Spotkanie prezydentów trzech państw bałtyckich jest corocznym spotkaniem. W piątek prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii rozmawiali na temat kryzysu migracyjnego, wzmocnienia obrony i bezpieczeństwa w regionie, prewencji ataków terrorystycznych.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z Grecji
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: