Świat

"Iluzja bezpieczeństwa w sercu Unii Europejskiej została zniszczona"

Świat

Terminal brukselskiego lotniska po wybuchachTwitter.com
wideo 2/18

Ukraińscy parlamentarzyści, którzy uczestniczyli w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych w Parlamencie Europejskim, stali się świadkami zamachów terrorystycznych. "Rozpacz i zagubienie na twarzach ludzi. Iluzja bezpieczeństwa w sercu Unii Europejskiej została zniszczona" - napisała na Facebooku deputowana Samopomocy Ołena Sotnyk.

"Przeszliśmy kilka kilometrów na piechotę, oddalając się od lotniska. Zostaliśmy stamtąd zabrani przez pełniącego obowiązki ambasadora Ukrainy przy NATO, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni" - napisała na Facebooku Alona Szkrum, deputowana partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko.

Posłanka była w grupie innych parlamentarzystów ukraińskich, którzy przebywali w Brukseli i byli świadkami ataków terrorystycznych.

"Widzieliśmy rannych ludzi i stewardesy, które płakały. Ludzie się obejmowali. Paniki nie było. Pół godziny później doszło do wybuchu w brukselskim metrze. To straszne, że to się dzieje w stolicy Europy, w sercu instytucji europejskich i wolności" - relacjonowała Alona Szkrum.

"Iluzja bezpieczeństwa"

Deputowana Samopomocy Ołena Sotnyk relacjonowała na Facebooku: "Rozpacz i zagubienie na twarzach ludzi. Iluzja bezpieczeństwa w sercu Unii Europejskiej została zniszczona".

"Plac w pobliżu Parlamentu Europejskiego jest pusty. Podziemne przejścia są zamknięte. Czekam na dalsze instrukcje" - napisała na portalu społecznościowym inna posłanka Samopomocy Wiktoria Wojcicka.

Parlamentarzyści z Ukrainy brali udział w posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego, gdzie poruszono m.in. kwestię rosyjskiego procesu ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko.

Szkrum nawiązała do agresji rosyjskiej w Donbasie. "Delegacja ukraińska jeszcze wczoraj przekonywała deputowanych Parlamentu Europejskiego, że Rosja wspiera terrorystów. Usłyszeliśmy w odpowiedzi, że utrzymanie sankcji jest trudne w sytuacji, kiedy niemieccy rolnicy chcą handlować z Rosjanami i tracą pieniądze" - napisała na Facebooku.

Autor: tas\mtom / Źródło: UNIAN, zn.ua, nv.ua

Tagi:
Raporty: