Świat

IKEA szpiegowała pracowników i klientów?

Świat

wikipedia.orgIKEA bezprawne korzystała z danych osobowych?

Francuski związek zawodowy Siła Robotnicza (FO) złożył do prokuratury w Wersalu pozew przeciwko koncernowi meblowemu IKEA. FO oskarża firmę o szpiegowanie pracowników, związkowców, a nawet klientów, z którymi firma weszła w spór.

Związek zarzuca szwedzkiemu gigantowi "bezprawne korzystanie z danych osobowych", które firma miała pozyskiwać od co najmniej dwóch prywatnych agencji ochrony. Grozi za to kara maksimum pięciu lat więzienia i 300 tys. euro grzywny.

Agencje dostarczały IKEI informacje z rejestru karnego, dane na temat kont bankowych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych samochodów należących do pracowników oraz osób, które miały zostać zatrudnione, członków związków zawodowych, a nawet klientów.

Zapytania o konkretne osoby

Francuski tygodnik "Le Canard Enchaine" opublikował niektóre e-maile wymieniane między szefem działu zarządzania ryzykiem koncernu a przedstawicielami agencji ochrony, które zawierały zapytania o dane konkretnych osób. Według gazety każda taka "konsultacja" kosztowała koncern 80 euro.

Proceder trwał od 2003 roku przynajmniej do 17 lipca 2009 roku - podała agencja AFP, powołując się na adwokatów związkowców. W związku z doniesieniami francuskich mediów IKEA we Francji wszczęła dochodzenie.

"Bardzo poważne" oskarżenia

Koncern zapewnił, że traktuje oskarżenia "bardzo poważnie" i dołoży wszelkich starań, aby ustalić, co zaszło w firmie. Pozew FO dotyczy sklepu Ikea Paris-Nord, ale sekretarz generalny związku Christophe Le Comte powiedział AFP, że inne sklepy też są zamieszane w szpiegowanie personelu i klientów.

Związek podkreśla, że jeśli informacje zostaną potwierdzone, będzie to "bardzo poważne naruszenie praw pracowniczych, a także obywatelskich".

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org