Świat

"Igrzyska w Soczi stoją w sprzeczności z olimpijskimi ideałami"

Świat


Według dziennikarzy "New York Times" świętowanie igrzysk zafałszowuje realia putinowskiej Rosji. "Zimowe igrzyska w Soczi stoją w rażącej sprzeczności z olimpijskimi ideałami i fundamentalnymi prawami człowieka" - piszą kilkanaście godzin przed ceremonią otwarcia igrzysk i apelują, by reagować właśnie teraz, kiedy Putin jest w centrum uwagi.

"Igrzyska są spełnieniem dążeń Władimira Putina do zapewnienia Rosji prestiżu i siły na światowej arenie. Nie sposób jednak zignorować mrocznej strony - miażdżących represji, srogiego prawa dotyczącego znieważania uczuć religijnych i wymierzonego w homoseksualizm oraz skorumpowanego wymiaru sprawiedliwości, w którym polityczni dysydenci są skazywani na długie wyroki na podstawie fałszywych oskarżeń" - podkreśla "New York Times".

Dziennikarze: reagujmy teraz

Dziennikarze apelują, by reagować właśnie teraz, kiedy Putin jest w centrum uwagi i zależy mu na opinii społeczności międzynarodowej.

Według nowojorskiego dziennika świętowanie igrzysk zafałszowuje realia putinowskiej Rosji, w której wciąż jest wiele do zrobienia, począwszy od procesów w sprawie rozruchów na placu Bołotnym w Moskwie w maju 2012 roku. Pisze następnie o konieczności reform systemu penitencjarnego i przywołuje relacje opozycjonistów, według których więźniowie przemieniani są w "posłusznych niewolników" i zmuszani do pracy 20 godzin na dobę, przy minimalnych racjach żywnościowych.

Departament Stanu potwierdza informacje "NYT"

"Ich (opozycjonistów) obserwacje są potwierdzane przez raport Departamentu Stanu z 2012 roku, poświęcony prawom człowieka. Według niego ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, niedostatek jedzenia, nękanie przez strażników i współwięźniów, niewystarczające warunki higieniczne i przeludnienie są powszechne w rosyjskich więzieniach, a warunki te mogą niekiedy zagrażać życiu" - zaznacza "New York Times" na kilka godzin przed ceremonią otwarcia igrzysk.

Bachleda-Curuś: Czekamy na nasz upragniony tor
Bachleda-Curuś: Czekamy na nasz upragniony tortvn24
wideo 2/34

Autor: jlo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: