Świat

Były prezydent Rumunii bez obywatelstwa Mołdawii

Świat


Prorosyjski prezydent Mołdawii Igor Dodon pozbawił mołdawskiego obywatelstwa byłego prezydenta Rumunii Traiana Basescu i jego żonę Marię. Według Dodona państwo Basescu otrzymali je nielegalnie w listopadzie 2016 roku.

Igor Dodon podpisał we wtorek dekret o unieważnieniu obywatelstwa Traiana Basescu. Były rumuński prezydent uznał tę decyzję za polityczną i powiedział, że prezydent Mołdawii "boi się" go.

Igor Dodon, który wygrał w listopadzie wybory prezydenckie w Mołdawii, jest zwolennikiem prorosyjskiej polityki, natomiast Basescu, prezydent w latach 2004-2014, od lat opowiada się za połączeniem Mołdawii z Rumunią. Za jego prezydentury dziesiątki tysięcy Mołdawian wystąpiło o rumuńskie obywatelstwo.

Badania socjologiczne wskazują, że 25 proc. mieszkańców 4-milionowej Mołdawii chciałoby zjednoczenia z Rumunią, jednak tylko niewielki odsetek Rumunów życzyłby sobie połączenia obu państw.

"Wcześniej, jako członek parlamentu twierdziłem, że obywatelstwo zostało przyznane byłemu prezydentowi Rumunii nielegalnie. Traian Basescu wielokrotnie nawoływał do likwidacji państwowości mołdawskiej poprzez przyłączenie Mołdawii do Rumunii" - napisał na Facebooku Igor Dodon.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, newsmaker.md