Świat

Huti: zestrzeliliśmy saudyjski śmigłowiec. Rijad nie komentuje

Świat


Jemeński szyicki ruch rebeliancki Huti poinformował o zestrzeleniu saudyjskiego śmigłowca bojowego Apache. Do incydentu miało dojść w pobliżu granicy Jemenu z Arabią Saudyjską.

"Saudyjski śmigłowiec Apache został zestrzelony pociskiem kierowanym ziemia-powietrze i obaj jego piloci zginęli, gdyż całkowicie spłonął" - napisał na Twitterze wojskowy rzecznik Hutich Jahja Sarea.

Kierowana przez Saudyjczyków koalicja nie skomentowała dotąd tej wiadomości.

Kraj, pogrążony w chaosie

Wspierana przez Zachód sunnicka koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich podjęła w 2015 roku w Jemenie interwencję na rzecz odzyskania stolicy kraju Sany przez rząd, który musiał się stamtąd wycofać pod naciskiem sprzymierzonego z Iranem ruchu Huti.

Koalicja ta walczy także z innymi działającymi w Jemenie formacjami rebelianckimi, jak Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP).

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską w rywalizacji o dominującą pozycję w regionie.

Wojna domowa w Jemenie PAP/Reuters

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: