Świat

HRW: w Jemenie Saudyjczycy używają amerykańskiej amunicji kasetowej

Świat


Koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej używa w Jemenie amunicji kasetowej produkcji amerykańskiej, czego zakazują międzynarodowe traktaty - donosi Human Rights Watch. Organizacja informuje, że taka broń stosowana jest na cywilnych obszarach.

Od 26 marca 2015 roku koalicja pod przywództwem Arabii Saudyjskiej prowadzi operację wojskową w Jemenie przeciwko siłom rebeliantów z ruchu Huti.

"Badania terenowe prowadzone przez HRW, Amnesty International i ONZ, wywiady ze świadkami i ofiarami, dowody fotograficzne i filmowe potwierdzają, że koalicja pod wodzą saudyjską używa amunicji kasetowej w Jemenie" - napisano w raporcie.

Broń amerykańskiej produkcji

HRW pisze, że amunicja kasetowa spada na tereny cywilne, jest wystrzeliwana z dział artyleryjskich, przenoszona w rakietach, zrzucana z samolotów oraz mniejszych pociskach.

Organizacja odnotowuje, że potwierdziła przeprowadzenie co najmniej pięciu ataków w czterech prowincjach z użyciem amunicji kasetowej CBU-105 Sensor Fuzed Weapon, wyprodukowanej przez konsorcjum Textron Systems Corporation w Wilmington (Massachuetts).

HRW zwraca uwagę, że amerykańska amunicja kasetowa używana w Jemenie łamie amerykańskie prawo dot. eksportu broni, bo jest stosowana na obszarach zamieszkiwanych przez cywilów. Oprócz tego amerykańska broń nie działa tak jak powinna, bo zgodnie z prawem mniej niż 1 proc. wszystkich zastosowanych sztuk może okazać się niewybuchami. Współczynnik w Jemenie jest znacznie wyższy.

"Amunicja często nie wybucha"

HRW przypomina, że 118 państw poparło zakaz używania amunicji kasetowej, bo stanowią niebezpieczeństwo dla cywilów w czasie ataków i po ich ustaniu. "Amunicja często nie wybucha i stanowi zagrożenie dla pobliskich cywilów, dopóki nie zostanie usunięta i zniszczona" - przestrzega HRW.

I zaapelowała: "Jemen, USA i Arabia Saudyjska i jej koalicja muszą podpisać konwencja ws. amunicji kasetowej z 2008 roku".

Amunicja kasetowa w prowincji Saana w JemenieHRW
Plakietka producenta na amunicji użytej w Jemenie 21 maja 2015 rokuHRW

Autor: pk\mtom / Źródło: NYT, HRW

Źródło zdjęcia głównego: HRW

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości