Świat

Horror w serbskich szpitalach psychiatrycznych

Świat

Aktualizacja:

Płacz, nerwowe śmiechy, dziesiątki ciasnych metalowych łóżek, a na nich chore dzieci skrępowane grubymi skórzanymi pasami - to przerażający obraz serbskich szpitali psychiatrycznych, które ujawniła amerykańska organizacja praw człowieka.

- Najbardziej przerażające i skandaliczne jest przywiązywanie dzieci do łóżek - czytamy w raporcie organizacji Mental Disability Rights International (MDRI). Sam jego tytuł wiele mówi: "Dręczenie nie leczenie".

W dokumencie Amerykanie wymieniają wiele innych przypadków złego obchodzenia się z pacjentami. Niektóre dzieci w ogóle nie opuszczają swoich łóżek - "w trosce" by nie zrobiły sobie krzywdy. Nic to nie daje, gdyż, jak zauważają obrońcy praw człowieka, dzieci pozbawione kontaktu ze światem zewnętrznym po prostu tracą chęć do życia - stąd liczne i często udane próby samobójcze wśród małoletnich pacjentów.

W takich warunkach nie ma nawet co marzyć, by pacjenci szpitali psychiatrycznych rozwijali swoje umiejętności, przystosowywali się do zawodu, czy po prostu uczyli się jak żyć.

Mimo przerażającej treści raport MDRI zauważa, że sytuacja 18 tys. serbskich pacjentów ulega poprawie, choć zbyt powolnej.

Podobne dokumenty organizacja przygotowuje na temat wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej - nie ma wśród nich Polski.

Źródło: APTN