Hollande rok u władzy. Na ulicach protesty

Hollande rok u władzy. Rekordowo niepopularny prezydent, na ulicach protesty
Hollande rok u władzy. Rekordowo niepopularny prezydent, na ulicach protesty
Reuters
W niedzielę na paryskie ulice wyszli przeciwnicy Hollande'aReuters

W poniedziałek mija rok od kiedy Francois Hollande wygrał wybory prezydenckie we Francji. Po 12 miesiącach u władzy jest najbardziej niepopularnym szefem państwa francuskiego od ponad 50 lat, głównie ze względu na politykę oszczędnościową.

O godz. 10.30 Hollande ma spotkać się ze swoimi współpracownikami, by omówić dalsze działania w walce z kryzysem gospodarczym. Francois Hollande, pierwszy socjalistyczny prezydent Francji od czasów Francois Mitterranda (1981-1995), zwyciężył w drugiej turze wyborów 6 maja 2012 roku. Po początkowo dobrych notowaniach od miesięcy pozostaje najmniej popularnym szefem państwa francuskiego od ponad 50 lat; w kwietniu niezadowolonych z jego pracy było aż 74 proc. Francuzów.

Protest w Paryżu. "Okres próbny się skończył"

W niedzielę, w przeddzień rocznicy objęcia władzy przez Hollande'a, dziesiątki tysięcy osób demonstrowały w centrum Paryża, żądając porzucenia przez władze Francji polityki oszczędności oraz ograniczenia uprawnień prezydenta. Według policji protest zorganizowany przez skrajny Front Lewicowy Jean-Luca Melenchona zgromadził około 30 tys. osób, a według organizatorów - nawet 180 tys. Wielu demonstrantów niosło transparenty z hasłami "Koniec z polityką oszczędności", "Precz z finansjerą, ludzie są najważniejsi" czy "Niech finansiści zapłacą". - Okres próbny się skończył - mówił Melenchon. - To on (Hollande) jest jedną z przyczyn kryzysu, obok (kanclerz Niemiec Angeli) Merkel i innych europejskich przywódców, którzy opowiedzieli się za polityką oszczędzania. Część demonstrantów domagała się ustanowienia VI Republiki, z mocno okrojonymi uprawnieniami prezydenta.

Kryzysowa Francja

Gospodarka Francji, druga pod względem wielkości w strefie euro, znajduje się na skraju recesji, a bezrobocie przekroczyło 10 procent; w marcu liczba osób bezrobotnych przekroczyła 3,224 mln osób, czyli najwięcej od 1997 roku.

Notowaniom Hollande'a i jego rządu zaszkodził też skandal wokół byłego ministra ds. budżetu Jerome'a Cahuzaca. Musiał on podać się do dymisji, gdy przyznał, że posiadał tajne konto bankowe za granicą i uchylał się od płacenia podatków.

Autor: nsz/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA