Świat

Hollande: Francja jest w stanie wojny. Będziemy bombardować z jeszcze większą intensywnością

Świat

[object Object]
Francois Hollande przemówił przed francuskim parlamentemtvn24
wideo 2/24

To nie jest wojna cywilizacyjna, bo terroryści nie reprezentują żadnej cywilizacji. To wojna z terroryzmem, z dżihadyzmem - powiedział francuski prezydent Francois Hollande w nadzwyczajnym przemówieniu przed parlamentem. To reakcja na piątkowe ataki terrorystyczne w Paryżu, w których zginęło co najmniej 129 osób.

- Francja jest w stanie wojny. To agresja wobec naszego kraju, wobec jego wartości, jego sposobu życia - zaczął swoje przemówienie przed dwoma izbami parlamentu w Wersalu Francois Hollande.

- To nie jest wojna cywilizacyjna, bo terroryści nie reprezentują żadnej cywilizacji. To wojna z terroryzmem, z dżihadyzmem - dodał.

"Francja przeszła poważniejsze próby"

- Te ataki to dzieło Państwa Islamskiego, które nas atakuje, bo Francja jest krajem wolności, ojczyzną praw człowieka. Przemawiam dziś, by podkreślić jedność Francji i chłodno zareagować na ten niegodny atak - kontynuował Hollande.

Francuski prezydent podkreślił, że nie ulęknie się terrorystów. - Francja triumfowała nad silniejszymi przeciwnikami niż ci tchórzliwi mordercy. Wiem, że mogę liczyć na francuskie siły mundurowe. Terroryści sądzą, że wolne narody mogą dać się zastraszyć, ale tak nie jest. Francja przeszła dużo poważniejsze próby i wciąż tu jest - podkreślił.

Hollande wskazał także, że ataki terrorystyczne w Paryżu zostały zaplanowane w Syrii i w związku z tym zostaną zintensyfikowane bombardowania dżihadystów w tym kraju. W tym celu w pobliże Syrii wysłany zostanie m.in. francuski lotniskowiec Charles de Gaulle.

Hollande poinformował, że zwrócił się o spotkanie z prezydentami USA i Rosji - Barackiem Obamą i Władimirem Putinem - aby przedyskutować z nimi połączenie wysiłków mających na celu zniszczenie Państwa Islamskiego. Wzywał do "unii wszystkich, którzy mogą walczyć z tą terrorystyczną armią w jednej koalicji".

Podkreślił też, że z prezydentami USA i Rosji będzie rozmawiał także o jednolitej strategii wobec Syrii. - Syria stała się największą fabryką terroryzmu na świecie - dodał.

Wróg całej Europy

Francuski prezydent zwrócił również uwagę na fakt, że ataki w Paryżu nie są jedynie problemem Francji, ponieważ zagrożenie dotyczy wszystkich Europejczyków.

- Poprosiłem ministra obrony, by jutro zwrócił się do swoich odpowiedników europejskich. Bo wróg nie jest wrogiem Francji, ale wrogiem całej Europy. Europa nie może żyć w przeświadczeniu, że otaczające ją kryzysy nie mają na nią wpływu - podkreślił Hollande.

Wskazał również, że piątkowe ataki nie mogą być całkiem rozdzielane od problemu imigracji.

- Jest rzeczą kluczową, by Europa przyjęła i dała azyl wszystkim tym, którzy przed wojną uciekają, ale odesłała tych, którzy na status uchodźcy nie zasługują - powiedział. - Teraz się to nie dzieje. Jeśli Europa nie kontroluje swoich granic zewnętrznych, następuje powrót do granic wewnętrznych, to początek dekonstrukcji Unii Europejskiej - ostrzegł Hollande.

Francja zmieni konstytucję

Hollande mówił też o znowelizowaniu francuskiej konstytucji tak, aby osobom z podwójnym obywatelstwem można było zabronić wjazdu na terytorium Francji, jeśli będą stanowiły "zagrożenie terrorystyczne".

Mówił, że prawo musi zezwalać na pozbawianie osób z podwójnym obywatelstwem obywatelstwa Francji, jeśli zostaną skazane za terroryzm. Podkreślał też potrzebę szybszego wydalania cudzoziemców stanowiących szczególnie poważne zagrożenie dla ładu i bezpieczeństwa publicznego.

Zwrócił uwagę, że środki bezpieczeństwa będą oznaczały zwiększenie wydatków, ale - jak podkreślił - "bezpieczeństwo jest ważniejsze niż zasady budżetowe". Powiedział m.in., że w ciągu dwóch lat we francuskiej policji stworzonych zostanie 5 tys. miejsc pracy i że w siłach zbrojnych nie będzie redukcji do 2019 roku.

Nadzwyczajne przemówienie

Francuski prezydent Francois Hollande poinformował parlament, że w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu chce przedłużenia stanu wyjątkowego na trzy miesiące. Po piątkowych atakach terrorystycznych ogłoszono również trzydniową żałobę we Francji.

Więcej w "Faktach z Zagranicy'" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godzinie 20.

Hollande: terroryzm nie zniszczy Francji, bo Francja zniszczy terorryzm
Hollande: terroryzm nie zniszczy Francji, bo Francja zniszczy terorryzmtvn24

Autor: mm/ja / Źródło: tvn24.pl, Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości