Hollande chciał ugościć po francusku, Irańczycy zażądali menu według zasad islamu

ShutterstockEuropejska podróż Rowhaniego to także wyzwania obyczajowe dla gospodarzy

Prezydent Iranu Hasan Rowhani miał się w czwartek spotkać na lunchu z francuskim prezydentem Francois Hollandem w jednej z paryskich restauracji, ale spotkanie odwołano z powodu sporu o menu. Poszło podobno głównie o wino. Włosi byli wobec gościa bardziej ustępliwi. Pozasłaniali nawet nagie rzeźby.

Sprawę nagłośniły brytyjskie media. "Daily Mail" pisze, że strona francuska nalegała na podanie potraw kuchni francuskiej oraz wina, ale Irańczycy zażądali menu odpowiadającego zasadom islamu. Według brytyjskiej gazety ludzie z otoczenia Hollande'a stanęli na stanowisku, że menu "przyjazne dla Iranu" byłoby w tym przypadku sprzeczne z republikańskimi wartościami Francji.

Pałac Elizejski miał zasugerować zastąpienie lunchu śniadaniem prezydentów, ale na to z kolei nie przystał Rowhani.

"Daily Mail" cytuje źródło dyplomatyczne, które powiedziało radiu RTL, że przywódcy Francji i Iranu "zaprzepaścili wspaniałą okazję do spotkania się w zrelaksowanej atmosferze posiłku".

Europejska podróż Rowhaniego

Gazeta odnotowuje, że we Włoszech, gdzie Rowhani przebywał z wizytą przed przybyciem do Francji, zadbano o to, by nie było alkoholu na bankiecie wydanym na cześć irańskiego prezydenta. Pozasłaniano też nagie rzeźby w miejscach, w których nagość mogłaby urazić Rowhaniego.

Europejska podróż Rowhaniego służy odbudowie więzi biznesowych i dyplomatycznych po zniesieniu międzynarodowych sankcji wobec Iranu w rezultacie porozumienia, ograniczającego irański program nuklearny.

Autor: pk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości