Świat

Holendrzy: Nie manipulowano przy czarnych skrzynkach malezyjskiego samolotu

Świat

 Holendrzy: Nie manipulowano przy czarnych skrzynkach malezyjskiego samolotu
Fakty TVNAnaliza czarnych skrzynek ma dla śledztwa kluczowe znaczenie

Śledczy badający przyczyny katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się 17 czerwca na wschodzie Ukrainy, nie znaleźli żadnych dowodów na to, by jego dwie czarne skrzynki zostały naruszone - poinformowały holenderskie władze.

Jak głosi opublikowany w czwartek komunikat koordynującego dochodzenie Holenderskiego Zarządu Bezpieczeństwa (Lotniczego), dane z rejestratora parametrów lotu Boeinga 777 towarzystwa Malaysia Airlines zostały pomyślnie odczytane przez ekspertów z brytyjskiego Ośrodka Badania Wypadków Lotniczych (Air Accidents Investigation Branch - AAIB). Zapisy rejestratora rozmów załogi odczytano dzień wcześniej. Angielscy eksperci nie ujawniają jednak treści tych nagrań. AAIB ma siedzibę w Farnborough w południowej Anglii i jest agendą ministerstwa transportu.

Analiza czarnych skrzynek potrwa od kilku dni do kilku tygodni. W pierwszej kolejności z wynikami badań angielskich badań zapoznają się Holendrzy (obywateli tego kraju najwięcej zginęło w katastrofie malezyjskiego samolotu).

Obawy o manipulowanie

Dane ze skrzynek mogą pomóc w definitywnym ustaleniu, czy odbywający rejs MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur samolot został trafiony rakietą przeciwlotniczą, wystrzeloną z terenu kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów.

- Na nagraniach możemy znaleźć odpowiedzi na pytania, czy załoga wiedziała o zbliżającym się pocisku, i czy zastosowano manewry unikowe. Mogą być tam również dane wskazujące, czy doszło do eksplozji wewnątrz samolotu czy też na zewnątrz, a także czy doszło do dekompresji kadłuba. Każda z tych informacji będzie użyteczna dla śledztwa - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN David Deas, były członek brytyjskiego zespołu ds. badania wypadków lotniczych.

Ze względu na znaczenie czarnych skrzynek w śledztwie, społeczność międzynarodowa obawiała się ewentualnych prób manipulowania ich zawartością przez rebeliantów.

W katastrofie zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi samolotu, a blisko dwie trzecie zabitych było obywatelami Holandii.

Autor: MAC/kka / Źródło: Fakty TVN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Raporty: