Figury, tabliczka i gwoździe skonfiskowane po anonimowej informacji. Holandia zwróciła starożytne eksponaty

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Holandia zwraca Irakowi siedem starożytnych dzieł sztuki
Holandia zwraca Irakowi siedem starożytnych dzieł sztuki
TVN24, Twitter/@ha_alalawi, inspectie-oe.nl
TVN24, Twitter/@ha_alalawi, inspectie-oe.nlHolandia zwraca Irakowi siedem starożytnych dzieł sztuki

Holenderski rząd zwrócił Irakowi siedem przedmiotów pochodzących ze starożytnej Mezopotamii. Były wystawione na aukcji przez prywatną osobę. Aby chronić dziedzictwo kulturowe Iraku, Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazuje handlu przedmiotami o znaczeniu archeologicznym, historycznym, kulturowym, naukowym lub religijnym, pochodzącymi z tego kraju.

Ministerstwo spraw zagranicznych Niderlandów poinformowało, że w czwartek przekazało Hishamowi Al Alawi, ambasadorowi Iraku w Hadze, siedem cennych dzieł sztuki. Przedmioty zostały wystawione na aukcji przez prywatną osobę. Po anonimowej informacji zostały skonfiskowane i wszczęto dochodzenie przez Inspektorat ds. Informacji i Dziedzictwa.

Holenderski rząd przekazał ambasadorowi Iraku siedem przedmiotów pochodzących ze starożytnej Mezopotamii@ha_alalawi/twitter

Są to gliniane gwoździe, gliniana tabliczka i dwie rzadkie figury. Z komunikatu wynika, że po przeprowadzeniu analizy okazało się, że obiekty pochodzą ze starożytnej Mezopotamii, z terenu dzisiejszego Iraku.

"Rząd w Bagdadzie współpracował ze stroną holenderską i po ustaleniu miejsca pochodzenia cennych przedmiotów zażądał ich zwrotu" – czytamy w informacji prasowej.

Jednym z przekazanych Irakowi przedmiotów jest figura barana Information and Heritage Inspectorate

Zakaz handlu dziedzictwem Iraku

Mezopotamia to bliskowschodnia kolebka współczesnej cywilizacji leżąca w dorzeczu Tygrysu i Eufratu. Dzieła sztuki z terytorium obecnego Iraku można znaleźć na całym świecie. W dużej mierze przyczyniły się do tego konflikty i wojny, z którymi kraj boryka się od 1990 roku.

Podczas wojen splądrowano lub zniszczono muzea, biblioteki i wykopaliska. Wiele dóbr kultury opuściło kraj szlakami przemytniczymi i jest oferowanych do sprzedaży na całym świecie.

Jak przypomina holenderski MSZ, aby chronić dziedzictwo kulturowe Iraku, Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazuje handlu przedmiotami o znaczeniu archeologicznym, historycznym, kulturowym, naukowym lub religijnym, pochodzącymi z tego kraju.

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Information and Heritage Inspectorate

Pozostałe wiadomości