Ośrodki dla azylantów pękają w szwach. Kilkuset uchodźców musiało spać pod gołym niebem

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Kilkuset uchodźców spędziło noc z soboty na niedzielę pod gołym niebem przed przepełnionym ośrodkiem dla azylantów w Ter Apel w północnej Holandii - informują media. - Ośrodki dla uchodźców są pełne - powiedział rzecznik Centralnej Agencji do spraw Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA).

Poruszające zdjęcia z Ter Apel obiegły niderlandzkie media. Przedstawiały one między innymi ludzi śpiących pod prowizorycznymi namiotami i płaczące kobiety. Wszystko przez to, że zabrakło dla nich miejsc do spania w schronisku.

W ubiegłym miesiącu doszło do podobnej sytuacji. Wówczas około 300 azylantów również koczowało przed ośrodkiem w Ter Apel. Informacje o tym, że migranci są zmuszeni spać na krzesłach lub leżakach, bo brakuje dla nich łóżek, pojawiają się prawie codziennie.

Przepełnione obozy dla uchodźców

Holandia od miesięcy zmaga się z kryzysem braku miejsc w schroniskach dla azylantów. Często są oni umieszczani w halach sportowych, a nawet na statkach wycieczkowych.

Rząd próbował rozwiązać ten problem, nakazując gminom przygotowanie większej ilości miejsc dla migrantów, którzy przybywają głównie z krajów afrykańskich. COA szacuje, że potrzeba dla nich co najmniej 15 tysięcy nowych miejsc.

System przyjmowania uchodźców zawodzi i regiony mogą nie być w stanie od października przyjmować nowych azylantów - mówił niedawno przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Hubert Bruls.

- Rząd musi zapewnić długofalowe rozwiązanie problemu, a nie stawiać prowizoryczne namioty - powiedział portalowi NU rzecznik holenderskiego Czerwonego Krzyża.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości