TVN24 | Świat

Nalot na magazyn, w środku "pokój tortur" i broń. Policja pokazuje nagranie

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
CNN, The Guardian

Sześciu mężczyzn aresztowano podczas nalotu na magazyn w południowo-zachodniej Holandii. Policja udostępniła nagranie, na którym widać między innymi "pokój tortur" i pomieszczenia przygotowane do przetrzymywania ofiar. W sumie, w szeroko zakrojonej akcji holenderska policja, we współpracy z brytyjską, zatrzymała już ponad 700 osób.

Holenderska policja w zeszłym tygodniu poinformowała, że śledztwo pod kryptonimem "26 Lemont", oparte było na milionach wiadomości z telefonów Encrochat. Jak przekazano, doprowadziły one do aresztowania ponad 100 podejrzanych i zajęcia ponad ośmiu tysięcy kilogramów kokainy, 1,2 tysiąca kilogramów kryształu metylu, a także demontażu 19 laboratoriów i skonfiskowaniu broni palnej.

Detektywi odkryli także siedem przerobionych kontenerów morskich w magazynie w Wouwse Plantage, wiosce w południowo-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Belgią.

Akcję przeprowadzono dwa tygodnie temu. Nagranie z akcji policji udostępniono dopiero teraz.

"Pokój zabiegowy"

Przechwycone przez policję wiadomości zawierały także zdjęcia fotela "dentystycznego" z pasami służącymi do krępowania rąk i nóg. Pomieszczenie nazywane było, w wymienianych przez zatrzymanych wiadomościach, "pokojem zabiegowym". Policjanci ujawnili również tożsamość potencjalnych ofiar, które zostały ostrzeżone - podał "Guardian".

Na filmie, który został opublikowany przez policję, widać uzbrojonych funkcjonariuszy, którzy wysadzają wejście do "magazynu". - Sześć kontenerów miało być celami, w których można było przetrzymywać ludzi, a jeden przeznaczony został na "salę tortur" - relacjonował Andy Kraag, szef holenderskiej policji śledczej.

Jak podał "Guardian", w odkrytych na miejscu pojemnikach policja znalazła narzędzia, które miały prawdopodobnie służyć do tortur lub wywierania presji na ofiarach.

"Świetny wynik"

Zatrzymano sześciu mężczyzn. Sąd w Amsterdamie zdecydował o aresztowaniu podejrzanych na 90 dni. - To świetny wynik śledztwa - powiedział Kraag, cytowany przez "Guardiana".

Akcja była możliwa dzięki współpracy z policją brytyjską. W czerwcu, po czteroletniej pracy, Brytyjczykom udało się złamać szyfrowanie, za pomocą którego komunikowali się przestępcy. W ciągu kilku dni przygotowano pierwszą falę zatrzymań, co w efekcie pozwoliło na rekordowe aresztowanie aż 746 osób.

Autor:mart/kab

Źródło: CNN, The Guardian

Pozostałe wiadomości