TVN24 | Świat

"Niemożliwa do złamania" aplikacja i "jedna z największych operacji w historii". Zatrzymano ponad 800 osób

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Europol poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że służby z 16 krajów przeprowadziły wspólną operację wymierzoną w świat zorganizowanej przestępczości. W jej efekcie aresztowano 800 osób i skonfiskowano osiem tysięcy kilogramów kokainy. Dyrektor Europolu Jean-Philippe Lecouffe podkreślił, że to "jedna z największych operacji policyjnych w historii".

Koalicja policji z szesnastu krajów przeprowadziła szeroko zakrojoną operację, podczas której przez 18 miesięcy uzyskano dostęp do wiadomości, jakie wysyłali między sobą przestępcy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W ramach tajnej operacji FBI wypuściła na rynek "niemożliwą do złamania" aplikację komunikacyjną Anom, za pomocą której przestępcy mogli wysyłać sobie zaszyfrowane wiadomości. Policja cały czas monitorowała komunikację między kryminalistami.

O wyniku trwającej ponad rok operacji poinformował dyrektor Europolu Jean-Philippe Lecouffe podczas konferencji prasowej. - To jedna z największych operacji policyjnych w historii - powiedział. Towarzyszący mu Calvin Shivers z FBI poinformował, że akcja rozpoczęła się półtora roku temu, w październiku 2019 roku.

EuropolShutterstock

W jej efekcie na całym świecie aresztowano 800 osób i skonfiskowano osiem tysięcy kilogramów kokainy. W samej Holandii aresztowano 49 podejrzanych, zlikwidowano 25 laboratoriów narkotykowych, a także skonfiskowano narkotyki oraz 2,3 miliona euro.

Służby z 16 krajów przeprowadziły wspólną operację wymierzoną w świat zorganizowanej przestępczościAustralian Federal Police
Wspólne działanie policji z 16 krajówAustralian Federal Police

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Australian Federal Police