TVN24 | Świat

Holendrzy rozmawiają z talibami w Katarze. Rozmowy o sytuacji w Afganistanie i ewakuacji z Kabulu

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Holenderska delegacja spotkała się z przedstawicielami afgańskich talibów w Katarze – poinformowała szefowa resortu dyplomacji Holandii Sigrid Kaag. Informację o spotkaniu podał wcześniej afgański portal Tolo News. Według portalu tematem rozmów była sytuacja w Afganistanie i możliwość ewakuacji obywateli holenderskich z tego kraju.

Minister spraw zagranicznych Holandii Sigrid Kaag potwierdziła w środę, że holenderska delegacja spotkała się z przedstawicielami afgańskich talibów w Katarze. Informację o spotkaniu podał wcześniej afgański portal Tolo News. Cytował rzecznika talibów, który miał powiedzieć, że z holenderską delegacją miał rozmawiać zastępca szefa biura politycznego talibów w Dausze Szer Mohammad Abbas Stanekzai.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Według Tolo News tematem rozmów była sytuacja w Afganistanie, możliwość ewakuacji obywateli holenderskich, a także dalsze funkcjonowanie lotniska w Kabulu.

Sigrid Kaag, która przebywa w Katarze z oficjalną delegacją, powiedziała w środę dziennikarzom, że doszło do takiego spotkania i "jeżeli będzie to korzystne dla Holandii, rozmowy z talibami będą kontynuowane". Zaznaczyła jednak, że nie oznacza to uznania nowego reżimu w Afganistanie. Dziennik "De Telegraaf" poinformował, że w ciągu niecałych dwóch tygodni holenderski MSZ otrzymał 13 tys. wniosków od Afgańczyków, którzy twierdzą, że kwalifikują się do ewakuacji z kraju i uzyskania azylu w Holandii. Gazeta przypomina, że ostatnio ewakuowano z Afganistanu 2,5 tys. osób, z których połowa to obywatele Holandii, a pozostałe osoby to Afgańczycy.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP